Zdrowie Beata  

Ból kręgosłupa – jak się zachować, gdy nie ustępuje?

Zdarzają się dni, że w najmniej oczekiwanym momencie atakuje nas przeszywający ból. Jeśli jest to ból, który nastąpił z przyczyn, które znamy, ponieważ np. mamy jakiś uraz który wystąpił niedawno lub skurcz mięśni po dużym wysiłku fizycznym w takiej sytuacji] nie mamy się czego bać. Jednak jeśli ból nie ma jednoznacznej, znanej nam przyczyny, bez znaczenia w jakim miejscu występuje, musimy się nim zająć. Szczególnie jeśli jest to ból głowy albo kręgosłupa. Te drugie, zostały okrzyknięte “chorobą stulecia”, ponieważ prędzej czy później dotkną zdecydowanej części z nas. Jak postępować kiedy nagle dopadnie nas ból w kręgosłupie?

Powody bólu kręgosłupa

Wszystkie rodzaje bólu mają swoją przyczynę, którą należy zbadać, aby wprowadzić {odpowiednie|prawidłowe|kluczowe| środki zapobiegawcze albo leczenie. Najczęstszymi przyczynami, poprzez które czujemy ból w kręgosłupie są:
ciągły stres
u kobiet – jeśli zbyt często chodzą na szpilkach
wzrost masy ciała
brak dostatecznej aktywności fizycznej
nieprawidłowo postawa ciała
uraz w wyniku przebytego wypadku
podeszły wiek
Przyczyn może być bardzo wiele i w zależności od ich źródła, musimy wyeliminować czynnik, który powoduje ból. Jeśli np. będzie to nadwaga lub otyłość, konieczne będzie wprowadzenie prawidłowej diety i redukcja wagi. Gorzej jest, w momencie, w którym żaden z przedstawionych powyżej czynników nie miał miejsca w ostatnim czasie a pacjent nieustannie skarży się na dyskomfort. Bóle kręgosłupa mogą wystąpić we wszystkich jego odcinkach:
lędźwiowym
krzyżowym
szyjnym
piersiowym

Jak postępować w momencie, w którym, ból się utrzymuje?

Musimy najszybciej jak to możliwe udać się do lekarza i ustalić co dzieję się z naszym kręgosłupem. Lekarz skieruje nas na najskuteczniejsze badanie, ułatwiające diagnostykę tego typu problemów – rezonans kręgosłupa. Dzięki takiemu badaniu, jest możliwość zobaczyć wszystkie kręgi i trzony w każdym odcinku, a także umożliwia zobaczenia rdzenia kręgowego. Po sprawdzeniu wyników badań lekarz wdraża wszelkie działania, które mają na celu złagodzenie dolegliwości lub pozbycie się go raz na zawsze.

W jaki sposób kompleksowo zadbać o kręgosłup?

Pierwsze i najważniejsze – aktywność fizyczna. Ruch to najbardziej istotna zasada utrzymania dobrego stanu zdrowia, kształtowania postawy oraz wzmocnienia mięśni stabilizujących. Zbilansowana dieta oraz utrzymanie odpowiedniej wagi, jest kluczowym elementem odciążenia kręgosłupa. Dodatkowo, jeśli pracujemy przy komputerzealbo posiadamy pracę siedzącą, nie zapominajmy, aby w trakcie jej wykonywania dbać o zdrową postawę ciała oraz co jakiś czas, na chwile wstać “rozprostować kości”