
Bruk – skąd i kiedy się wziął?
Kostka brukowa to bardzo popularny materiał na podjazdach, parkingach i chodnikach. Istnieją sytuacje, że układana jest także na ulicach. Gdzie pojawił się pomysł na tego rodzaju podłoże i kiedy rozpoczęła się jej historia? Czy jest tylko jeden model kostki brukowej?
Bruk – co to jest?
Bruk to po prostu warstwa drogi, która jest wzmocniona przy pomocy położonej na niej pokrywy łączących się ze sobą ściśle kamieni albo kostek, przykładowo kamiennych. Nawierzchnię układa się na odpowiednim rdzeniu z tłucznia i piasku, które nie służą jedynie wyrównaniu podłoża, ale też drenażują wody opadowe. Początkowo bruk był nawierzchnią z kamienia polnego lub różnej wielkości ciosów kamiennych, czyli tak zwane kocie łby, jednak powoli jednak nazwa ta zaczęła być stosowana także dla nawierzchni z kostek kamiennych czy też betonowych.
Krótka historia bruku – kiedy został po raz pierwszy położony?
Kostka brukowa była znana już w IV wieku p.n.e. w Rzymie. Bardziej zaczęła być jednak wykorzystywana w II wieku, kiedy to Rzymianie rozpoczęli tworzenie brukowanych autostrad. Z końcem II w. mieli ich wybudowanych już spore ilości. Jakiś czas po tym wydarzeniu ulice układane z kostki brukowej można było zobaczyć we Francji, Belgii, ale też w Egipcie.
Kostka brukowa, którą znamy jest tworzona inną techniką, ponieważ w starożytnym Rzymie kładziona była zawsze ręcznie, czasem z pomocą zwierząt. W starożytnym Rzymie, gdzie został wynaleziony bruk, tworzenie powierzchni brukowych zaowocowało lepszym przekazywaniem informacji, funkcjonowaniem miasta a także zdecydowanie łatwiejszym dostępem do dużej ilości miejsc, również poza granicami Rzymu. Podobną sytuację możemy zaobserwować dziś, kiedy to autostrady – mimo, że zupełnie innymi metodami tworzone, są niezmiernie pomocne w codziennym życiu.
Kostka, którą znamy dzisiaj swoją historię zaczyna w XX wieku i wynaleźli ją Holendrzy, ponieważ ich ulice o wiele częściej były zalewane i konieczne było zastosowanie tworzywa, które nie będzie podatne na pęknięcia. Wstępnie Holendrzy umieszczali na utwardzonym piasku, kamienie naturalne czy też części z gliny. Początkowe kostki brukowe miały kształt prostopadłościanu o powierzchni 10 na 20 centymetrów. W dalszym ciągu ten rodzaj betonowej kostki nazywa się kostką holenderską. Wyprodukowanie tego typu kostek było tanie, a same produkty niesamowicie mocne.
Gdzie w dzisiejszych czasach układana jest kostka brukowa?
Firmy brukarskie we Wrocławiu przeważnie zatrudniane są do pracy na działkach prywatnych, gdzie układana jest kostka brukowa na podjazdach, chodnikach, balkonach i tarasach. Również inne części ogrodu często wymagają położenia bruku. Dodatkowo brukarstwo jest potrzebne podczas robienia parkingów, chodników oraz rynków w miastach. Wiele miejsc we Wrocławiu i pozostałych miejscowościach posiada ułożoną kostkę brukową. Firmy zajmujące się brukarstwem mają na stanie różne typy kostki brukowej i stosują je w zależności od miejsca i zapotrzebowania. Przeważnie wykorzystywane są kostki betonowe a także granitowe, a także kamienie polne, znane również jako kocie łby, ale również cegły drogowe klinkierowe. Wybierając odpowiednią kostkę brukową warto zasięgnąć rady fachowca. Z pewnością sprawdzoną firmę brukarską będziemy w stanie znaleźć we Wrocławiu.