Wykończenie Beata  

Co będzie najlepsze do łazienki – glazura, gres czy terakota?

Każdy, kto choć raz remontował łazienkę musiał wybrać odpowiednie płytki. Nie można zapomnieć, że jest to zakup na wiele lat, dlatego musi być dobrze przemyślany. Aby takie płytki odpowiednio sprawdzały się przez dłuższy czas, muszą być doskonałej jakości. Jeśli chodzi o łazienkę ważne jest, aby kierować się nie tylko estetyką, ale także pewnymi parametrami, ze względu na dużą wilgotność. Jak wybrać odpowiednie płytki do wykończenia łazienki? Czym dokładnie warto się kierować? Co najlepiej sprawdzi się w łazience – glazura, gres czy terakota?

Jak wybrać właściwy gres do łazienki?

Płytki gresowe są zrobione ze szlachetnej kamionki – jest to mieszanina gliny, krzemienia a także innych składników. Remontując łazienkę można sięgnąć po gres szkliwiony, który jest bardzo łatwy do czyszczenia. Warto z kolei unikać gresu polerowanego, który jest surowcem bardzo wymagającym w codziennej pielęgnacji, a po zalaniu wodą staje się śliski. Płytki gresowe charakteryzują się dużą twardością, a także tym, że nie przepuszczają wilgoci. Na rynku jest duży wybór płytek gresowych wyróżniających się się różnymi cechami. Jest to surowiec idealny do wykończenia łazienki, jeżeli znajdziemy taki o dobrych parametrach.

Terakota do łazienki

Terakota wykonywana jest z dobrej jakości gliny. Należy pamiętać, że parametry techniczne płytki z terakoty są zdecydowanie gorsze. Mimo wszystko są one twarde, odporne na tarcie, ale silniejsze uderzenie może przyczynić się do pęknięcia. Istotne jest to, że nie są one śliskie, co idealnie się sprawdzi zwłaszcza w łazienkach. Aczkolwiek, minusem tych płytek jest to, że są bardziej nasiąkliwe niż gres, co może spowodować uszkodzenia w przyszłości. Terakota była wyjątkowo powszechna w Polsce, zanim na rynek wszedł gres.  Terakota posiada kilka klas ścieralności, co pozwala dobrać odpowiedni surowiec jeśli chodzi o przeznaczenie, oraz pomieszczenie. Przewagą terakoty nad gresem jest niewątpliwie to, ze ma ona zdecydowanie więcej wzorów i kolorów. Terakota zazwyczaj kładziona jest na podłogach, ale czasami jest wykorzystywana także na ścianach. Może być również stosowana na zewnątrz, jeśli wyróżnia się się mrozoodpornością.

Czy glazura jest dobrym surowcem do łazienek?

Glazurą nazywa się płytki, które zrobione są z kaolinu. Glazura Otwock jest materiałem, którego z pewnością nie poleca się układać na podłodze. Charakteryzuje się ona kruchością i nie jest odporna na ścisk. Glazurę pokrywa się cienką warstwą szkliwa, co sprawia, że jest łatwa w czyszczeniu środkami chemicznymi, oraz odporna na wilgoć, z tego powodu dobrze sprawdzi się w łazience czy kuchni, ale jedynie na ścianach. Jest to surowiec, wykorzystywany miejscach, które nie są narażone na uszkodzenia. 

Jakim surowcem najlepiej wykończyć łazienkę?

Najważniejszym parametrem przy poszukiwaniu płytek do łazienki powinno być miejsce ich położenia. Szczególnie w przypadku glazury, która nie jest zalecana na podłogach. Należy także rozważyć to, że w łazience zazwyczaj jest mokra podłoga, a więc płytki nie mogą być zbyt śliskie. Oczywiście dopasowując płytki, należy szukać pasujących do stylu łazienki. Na rynku jest tak duży wybór, że z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Można wybrać się do sklepu, w którym specjaliści doradzą idealne rozwiązanie. Takie miejsca znajdują się niemal w całej Polsce: Warszawa, Łódź, Otwock, Pruszków oraz w wielu innych miejscowościach. Oczywiście jeżeli znamy się na płytkach, i wiemy czego poszukujemy można je zamówić również przez internet.