
Co to jest pellet? Pochodzenie a także wykorzystanie produktu
Dużo jest tradycjonalistów, którzy cenią sobie ciepło w rodzinnym gnieździe dzięki ogrzewaniu drewnem lub węglem w kominku. są też inne sposoby utrzymania ciepła w domu, jak między innymi ogrzewanie gazowe. Niedawno pojawiły się jednak nowe sposoby z tym związane. Świat idzie do przodu i wielu zaczyna zwracać uwagę na ekologię strzegąc w tym sposobem nasząplanetę najlepiej, jak tylko potrafi. W skutek tego coraz bardziej popularny staje się pellet i kotły na pelet
Mamy tu do czynienia z typem materiału opałowego, który jest w formie bryłek. Ma kształt typowego walca, a do tego jest mały, w brązowym kolorze. Pochodzi z odpadów rolnych, biomasy, które bez przeszkód poddają się rozkładowi. Obliczy pelletu możnawymienić kilka, bez wątpienia muszą być one pozbawione wszelakich nieczystości chemicznych i mineralnych:
- Pellet drzewny z części drzew, łyka, gałązek
- Pellet agro z składników naturalnych jak słona czy rośliny
To również da się rozbić na dwie grupy. Pierwsza to zastosowanie w gospodarstwie domowym, odpady z tartaków czy różnego rodzaju zakładów drzewnych.
Druga zaś to pellet przemysłowy, za pomocą którego można ocieplać budynki, używa się w przemyśle.
czemu produkt jest tak chętnie nabywany?
Do tej pory mieszkańcy zazwyczaj ponosili dosyć wysoką stawkę za to, by ocieplić swój dom. Wyjazd do lasu po drzewo, oszacowanie na metry i wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Z węglem również nie jest inaczej. Cena za tonę to kwota rzędu kilkuset złotych.
Z paliwem jest całkowicie inaczej. najczęściej nabywakupujesię go w niemałych workach ładowanych po kilkanaście kilogramów. Da się go używać dość długi czas, a dodatkowo nie mamy trudności z transportem go do domu, co już jest pierwszym argumentem przemawiającym za pelletem.
Coraz więcej osób podejmuje decyzję o wymianie kotła i zamianę na paliwo głównie z czterech banalnych powodów.
- Przede wszystkim chodzi tu o ekologię. Żaden człowiek nie chce, by z jego komina wydobywał się smog. Ten twór to paliwo bardzo czyste. Na skutek fotosyntezy nie wydziela się bezbarwny i bezwonny gaz ani żadne substancje smolne, więc nie ma mowy o żadnym zanieczyszczaniu biosfery.
- Ważne jest również to, że nie produkuje on dużej sumy pyłu, jak to jest w wypadku innych opcji ocieplania.
- Jako, że nie generuje on pyłu, czy kurzu to piec jest bardzo prosty w czyszczeniu, a tak naprawdę da się to zrobić nawet raz na kilka dni.
- Ostatnim argumentem jest dość dobra kwota. Bez wątpienia zależne jest to od poziomu, jednak kontrastując to z drewnem czy węglem prawdopodobnie jest to dużo bardziej opłacalne.
W jaki sposób tworzy się pellet?
Wiele zależy od tego, jakiktóry materiał posiadamy. W każdym razie start przedstawia się tu tak samo, bowiem na samym starcie istnieje wymóg rozdrobnienia go na niewielkie kawałki, co jest przyszykowaniem do przyszłej przeróbki. Może być wymóg pozbycia się wilgoci.
Następnie mamy do czynienia z rozdrobnieniem, sprasowaniem, a potem przystąpić można do końcowego ruchu, jakim jest już proces formowania. W tym momencie zostaje mu nadana konkretna struktura, a więc jest to przeważnie wspomnianyrzeczony walec małych rozmiarów. Pellet później studzi się, umieszcza w opakowanie i dostarcza do magazynów.
Co wpływa na koszt pelletu?
Paliwo dobrej jakości będzie drogie. Najbardziej istotnym czynnikiem, który musi posiadać to certyfikat, który każda działalność wydaje testując wcześniej produkt w kierunku jego przydatności handlowej, pochodzenia i innych parametrów. Pomocą dla nabywającego musi być tutaj obecność znaku producenta. Wtedy możemy mieć pewność, że produkt jest niezagrożony dla nas, dla otoczenia i ma wysokiej jakości właściwości.
Jak jednak taki atest ten opał może otrzymać? Producent powinien przesłać okaz do atelier, gdzie poddawany jest testom. Po ich sprawdzeniu, a także pomyślnej kontroli linii fabrycznej każdy twór dostajeotrzymujeswój numer certyfikatu.
Wymienione powyżej racje oddziałują na to, którą rangę dostanie konkretny produkt. Oznacza się go w megadżulach na kilogram i wycenia za tonę. Im mniej megadżuli, tym ranga jest niższa. W Polsce wyróżnia się 3 rangi:
- Niska klasa, ok. 13 MJ/kg – od 500 do 600 złotych za tysiąc kilogramów
- Średnia klasa, ok. 17 MJ/kg – od 700 do 800 złotych za tonę
- Wysoka klasaranga, ok. 19 MJ/kg – od tysiąca złotych za tonę
Jaki pellet wybrać
Oczywiście dobór paliwa zależy tylko i wyłącznie od kupującego, od jego środków pieniężnych. Móc jednak wybrać ten najlepszy, zdecydowanie zachwala się pellet drzewny. Wydaje się to być najlepszą opcją dla konwencjonalnych sposobów ocieplania, jest tym najbardziej efektywnym, którego wartość wynosi więcej niż 18 MJ/kg. Przede wszystkim posiada on mniej zawilgocenia niż tradycyjne drewno. Da się go wyprodukować z różnych rodzajów drzewostanu. Tutaj należy to podzielić na iglasty, jak również liściasty. Bardziej wartościowymi zaletami charakteryzuje się jednak pellet z drzew pochodzenia szpilkowego, gdyż przez wzgląd swój skład będzie łatwopalny. Ma większą moc. zazwyczaj obecność żywicy ma duży wpływ na zalety energetyczne.
W obecnych czasach, kiedy mamy kłopot powiązany z paliwami gazowymi to dlatego pellet powinien zostać zauważony na rynku na świecie i być wiodącym produktem grzewczym.