Turystyka Beata  

Co warto zobaczyć w Świętokrzyskim?

Wiele regionów Polski pozostaje słabo rozpoznanymi wśród turystów. Często niesłusznie, ponieważ każdy zakątek naszego kraju może pochwalić się czymś wyjątkowym.

Podobnie rzecz ma się z województwem Świętokrzyskim – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy historii mają okazję zwiedzania zamków i zabytkowych miast. Są tu także malownicze góry i inne cuda natury. Całkiem popularna jest agroturystyka Świętokrzyskie.

Jakie miejsca są godne obejrzenia w Kielcach i okolicach? Na dole, zwięzły przewodnik.

Województwo Świętokrzyskie – historyczne centrum kraju

Obszar województwa Świętokrzyskiego odegrał znaczącą rolę w historii naszego kraju. Swego czasu tereny te były niemal centrum Rzeczpospolitej. Pośród cudownych pagórków i lasów szlachta budowała zamki. Rozwijał się także handel i klasa miejska.

Dziś pozostałości tamtych czasów można podziwiać wybierając się w głąb województwa. Jednym z pierwszych miejsc na mapie powinien być Sandomierz – Królewskie miasto. Przepełnione zabytkami pozwala się przenieść w okolice XV-XVI wieku. To właśnie w owym czasie miasto było jednym z podstawowych przystanków karawan kupieckich udających się ze wschodu na zachód i odwrotnie.

Ponadto rejon ten jest pełen starych zamków. Część z nich zachowała się w niezłym stanie. Z pozostałych zostały ruiny. Nie zmienia to wcale faktu, że wiele tych miejsc jest żywą historią. Zamek w Chęcinach, zamek Krzyżtopór, czy miasto Jana Długosza – Wiślica – to miejsca, które powinien odwiedzić każdy pasjonat historii.

Niejednokrotnie w pobliżu zamków i pałaców, które umieszczone są między piękną naturą można znaleźć wygodne noclegi. Agroturystyka Świętokrzyskie to kierunek, który(a) pozwala poczuć ten region w pełni.

Świętokrzyskie – cuda natury są wszędzie

Agroturystyka Świętokrzyskie to świetna baza wypadowa do poznawania tajemnic polskiej natury. Obszar ten słynie z uroczych lasów i sadów. Kwitnie tu uprawa jabłek, grusz, czereśni i innych owoców. Zostając w gospodarstwie agroturystycznym mamy możliwość kosztowania darów ziemii najlepszego sortu.

Zwiedzanie gospodarstw i oglądanie z bliska pracy ich gospodarzy jest relaksem po np. wycieczce w góry. Znajdujące się w regionie Góry Świętokrzyskie to najstarsze polskie góry. Owiane są różnymi tajemnicami co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Tutaj też trafimy na najstarszy polski dąb – Bartek.

Agroturystyka Świętokrzyskie to może być też aktywny wypoczynek – rejsy po Wiśle i po Nidzie czy zwiedzanie jaskini Raj. Są to alternatywy, które z pewnością pomoże nam odwiedzić każdy gospodarz.

Za to dla chcących relaksu, województwo Świętokrzyskie oferuje miejscowości zdrojowe. W Busku czy Solcu można złapać oddech i naładować baterię.

Wskazane miejsca to tylko część bogactwa jakie ma ten region Polski. Zdecydowanie warto poświęcić kilka dni by sprawdzić jak działa agroturystyka Świętokrzyskie i co oferuje zwiedzającym.