Fotowoltaika Beata  

Czy serwisowanie fotowoltaiki jest kosztowne?

Od jakiegoś okresu czasu coraz częściej można spotkać instalacje fotowoltaiczne na dachach mieszkań czy w ogrodach. Jest to wynik ulg wprowadzanych przez rząd i rosnącej świadomości Polaków w temacie ochrony środowiska. Fotowoltaika pozwala uzyskać dostęp do niedrogiej energii, która zarazem jest przyjazna dla środowiska. Jeśli chcemy by prad, z którego(ej) korzystamy był(a) czysty(e), odpowiedzią jest fotowoltaika.

Pomorskie czy podkarpackie – słońce dociera wszędzie.

Co więcej dużą zaletą fotowoltaiki jest fakt, że jest ona bezobsługowa. Raz zamontowana instalacja powinna nam służyć latami oddając do sieci prąd bez naszej ingerencji. Żeby zwiększyć jej wydajność warto jednak raz na jakiś czas zrobić przegląd systemu. Serwis fotowoltaiki może pomóc w zoptymalizowaniu jej pracy i zapewnić jej pracę przez kolejne lata.

Serwis fotowoltaiki – przymus czy zachcianka?

Instalacja fotowoltaiczna to zespół powiązanych ze sobą urządzeń elektrycznych. W związku z tym dla jego należytego działania trzeba robić ich przeglądy.

Przez to, że jest to system znajdujący się pod napięciem przez kwestie bezpieczeństwa powinno się go serwisować. Cykliczne kontrole pozwalają uniknąć potencjalnych kłopotów w przyszłości. Dają też szansę wykrycia usterek i zlecenia prac naprawczych.

Zdarza się, że regularne przeglądy urządzeń wchodzących w skład system(u) są warunkami producenta. Pozwala to utrzymywać w mocy gwarancję na konstrukcję.

Wszystkie znaki, które mogą wskazywać, że fotowoltaika nie działa tak jak powinna powinny zwracać naszą uwagę. Spadki wydajności systemu czy {wzrosty opłat za prąd|wyższe niż zazwyczaj opłaty za prąd powinny zapalić alarm w naszych głowach. Podobnie jak wszelkiego rodzaju nietypowe zachowania falownika lub pozostałych elementów systemu. W obliczu takiej sytuacji powinniśmy wezwać fachowców. Jak o wsystko, o fotowoltaikę też trzeba dbać – serwis fotowoltaiki stanowi jedną z podstaw takiego podejścia.

Serwis fotowoltaiki – co jaki okres go wzywać?

Przedstawiciel firmy montażowej będzie w stanie szybko i sprawnie przeprowadzić kompleksowy audyt naszych instalacji. Praca serwisanta opiera się na zarówno wizualnej ocenie kondycji systemu, jak również na bardziej specjalistycznych pomiarach. Osoba, która kontroluje fotowoltaikę dysponuje najnowszymi technologiami, które umożliwiają na bardzo dokładne wskazanie wszelkich potencjalnych punktów zapalnych. W razie potrzeby wymienia lub naprawia popsute komponenty.

Wedle prawa systemy elektryczne powinny przechodzić przegląd przynajmniej raz na 5 lat.

Dotyczy to również fotowoltaiki. W rzeczywistości zależy jakie konkretnie działania mają być przeprowadzane – niektóre z nich powinno się przeprowadzać częściej niż inne.

Rodzaj działania determinuje też ceny serwisu. Wahają się one od 300 do 1000 PLN. Wpływają na nie różne czynniki. Ważny jest rodzaj instlacji i miejsce, gdzie ona spoczywa. Także miejsce na mapie, w które musi dostać się serwisant wpływa na koszty. Jeśli serwis fotowoltaiki musi dojechać np. w Pomorskie z południa Polski, trzeba się liczyć ze wzrostem kosztów.

Żródło: Firma fotowoltaiczna z Gdyni