Porządek Beata  

Czy zużytą torbę foliową można ponownie wykorzystać?

Aktualnie w plastik pakowana jest ogromna liczba produktów. Co prawda, w obliczu częstych apeli o ochronę klimatu ich liczba maleje. Jednak wciąż są one sporym ciężarem dla Ziemii.

Zużyte opakowania foliowe można wykorzystywać wtórnie – dzięki temu ograniczany jest ich wpływ na atmosferę. Całkowite odejście od toreb foliowych jest niemożliwe – skala ich występowania jest zbyt duża. Dochodzi też aspekt ekonomiczny – producent toreb foliowych tworzy swoje produkty tanio i masowo. Odejście od foliowych toreb oznaczałoby dla producentów dóbr podwyżkę kosztów.

Zadbaj o porządek i środowisko – nie marnuj

Foliowe opakowania wcale nie muszą być jednorazowego użytku. Ich ponowne stosowanie obniża liczbę tego rodzaju śmieci. Problem z folią polega na tym, że do całkowitego rozkładu potrzebuje on wielu lat – w tym czasie jego wpływ na środowisko naturalne jest niekorzystny.

Torby foliowe można wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli opakowanie nie jest doszczętnie zniszczone warto je zagospodarować. Uwzględniając społeczną odpowiedzialność biznesu, producent toreb foliowych, powinien pokazywać wśród konsumentów postawy proekologiczne.

Dobrym sposobem na ponowne zastosowanie zużytych toreb jest przechowywanie w nich jedzenia. Można spotkać torby foliowe o różnych kolorach i o różnych rozmiarach. Jednak niemal każda z nich sprawdzi się w przechowywaniu jedzenia. Są szczelne i skutecznie blokują ewentualny wpływ czynników zewnętrznych na pożywienie.

Zużyte torby foliowe także bardzo dobrze odnajdują się na zakupach. Zamiast za każdym razem brać nowe torby warto korzystać z już posiadanych. Opakowania foliowe często stosuje się też w usługach kurierskich pakując w nie wysyłane produkty.

Recycling toreb foliowych – nie lekceważ go

Torby foliowe to niemały biznes. Są tanie i łatwe w wytwarzaniu, a oprócz tego powszechnie wykorzystywane. Ich kompletna eliminacja jawi się jako utopia. Mimo to, są podejmowane ruchy domagające się by redukować zużycie plastiku i stosować neutralne ekologicznie rozwiązania.

Niejeden producent toreb foliowych ma w związku z tym ból głowy. Wielu z nich stara się odzyskiwać zużyty plastik i wykorzystywać go ponownie do produkcji kolejnych opakowań.

Zachęca się również nas, konsumentów, byśmy segregowali śmieci i w ten sposób we własnym imieniu starali się dbać o środowisko.

Czy da się ograniczyć plastik na Ziemii?

Na pytania związane z ograniczeniem wpływu toreb plastikowych na zanieczyszczenie atmosfery próbuje odpowiedzieć też nauka. Poprzez różne odkrycia z zakresu biologii, chemii, fizyki czy materiałoznawstwa powstają nowe pomysły na walkę z plastikiem.

Niejeden duży producent toreb foliowych wydaje duże kwoty na badania i rozwój. W tym także badania nad ponownym użyciem produkowanych toreb i zmniejszeniu ich negatywnego wpływu.