Ogród i balkon Beata  

Czym jest nawadnianie kropelkowe i czy warto w nie zainwestować?

Z racji tego, że pogoda w ostatnim czasie jest bardzo kapryśna i często w porze letniej zdarzają się długie tygodnie bez deszczu, warto zastanowić się nad odpowiednim systemem nawadniania roślin w naszych ogrodach i szklarniach. W tym celu bardzo dobrym pomysłem będzie nawadnianie kropelkowe – system ze wszech miar uniwersalny, który może pochwalić się niezwykle obszernym szeregiem zalet. Zapraszamy do dowiedzenia się nieco więcej na ten temat!

Jakie zalety wynikają z nawadniania kropelkowego?

Na samym początku warto nakreślić, jaki jest system działania tego rodzaju technologii. Warto wiedzieć, że nawadnianie kropelkowe może odbywać się na kilka sposobów. Możemy zdecydować się na takie elementy, jak między innymi linia kroplująca (->https://watermil.pl/linia-kroplujaca/) czy taśma nawadniająca – między nimi są pewne różnice, ale ogólna zasada działania jest podobna. Linie kroplujące sprawdzają się przede wszystkim w niewielkich domowych ogródkach oraz szklarniach. Jak zatem widać, mnogość opcji jest dość obszerna i dostosować można poszczególne urządzenia do naszych potrzeb. W dodatku mamy do czynienia z bardzo skutecznym rozwiązaniem, które zapewnia stały dostęp do wody naszym owocom czy roślinom.

Dla kogo jest nawadnianie kropelkowe?

Wydaje się, że najważniejsza zaleta tej technologii to fakt, że jest niezwykle uniwersalna. Linia nawadniająca jest rozwiązaniem odpowiednim dla praktycznie każdego ogrodu czy sadu, niezależnie od ich wielkości czy zastosowań. Warto pomyśleć nad zainstalowaniem nawadniania kropelkowego, ponieważ gwarantuje wydajną pracę oraz widoczne efekty. Warto skorzystać z usług specjalistów, którzy odpowiadają za profesjonalne nawadnianie ogrodów. Watermil to jedna z firm, które są godne polecenia i cieszą się uznaniem w branży.

Partnerem tego wpisu jest firma Watermil.

nawodniona uprawa dzięki systemowi kropelkowemu

Instalacja nawadniania kropelkowego – czy warto na nią zdecydować?

System nawadniania kropelkowego niesie ze sobą wiele korzyści. Skutecznie oszczędza on wodę oraz pozwala na dokładne nawadnianie roślin. Liście nie mają kontaktu z wodą, za to nawadniana jest ziemia, co skutecznie hamuje rozwój chorób grzybiczych. Dzięki instalacji nie ma także problemu ze zbrylającą się glebą. Co więcej, wraz z wodą można szybko i efektywnie rozprowadzić po uprawie preparaty pielęgnacji roślin. Nawodnienie przekłada się na lepszy rozwój roślin oraz obfitsze plony.

Nawadnianie kropelkowe nie ma wielu złych stron. Może nią być na przykład konieczność zainwestowania w założenie instalacji – będzie to kosztowne zwłaszcza w przypadku wysokiej jakości firmy. Ponadto instalacji nie da się przenosić, z tych względów wykorzystuje się ją do gatunków wieloletnich. Powinno się także pamiętać, że nawadnianie wymaga sporo pracy i trzeba go co jakiś czas kontrolować i czyścić przewody – w przeciwnym razie emitery mogą się zapchać.

Jakich błędów podczas montażu systemu można uniknąć?

Do najczęściej popełnianych błędów podczas zakładania instalacji nawadniania zalicza się:
  • nieodpowiednią filtrację wody – bez zamontowanego filtra lub na skutek złej jakości może dochodzić do zapchania i uszkodzenia emiterów;
  • źle rozplanowane ułożenie emiterów – żeby skutecznie nawadniać rośliny, emitery należy umieścić nad całą powierzchnią korzeni;
  • nieodpowiednia odległość między linią kroplującą a emiterem – montując instalację należy wziąć pod uwagę zalecenia producenta odnośnie wielkości ciągów;
  • zasypanie ziemią linii kroplującej – emitery nie są przystosowane do pracy pod ziemią, dlatego powinny zostać odkryte;
  • nieodpowiednie ciśnienie wewnątrz przewodów – prowadzi ono do uszkodzenia emiterów, zmniejszenia żywotności systemu i powoduje pęknięcia przewodów – w razie problemów można wykorzystać urządzenie regulujące ciśnienie.