Ogród i balkon Beata  

Czym się kierować wybierając profesjonalny sklep ogrodniczy?

Obecnie niemal we wszystkich domach można spotkać rośliny. Nadają one wnętrzom pięknego charakteru. Jednakże, aby móc się nimi zachwycać przez wiele lat, warto nie tylko zapewnić im właściwe warunki, ale również zadbać o to, aby rośliny które wybieramy były dobrej jakości ze sprawdzonego źródła. Kiedyś chcąc zakupić sadzonkę czy to do domu, czy do ogrodu, można było szukać je w centrach ogrodowych, na bazarkach ewentualnie można było zakupić od osoby prywatnej. Gdzie teraz warto znaleźć rośliny? Są one dostępne niemal wszędzie: w internecie, w marketach budowlanych, a także ogólnospożywczych, w szkółkach roślin. Często idąc na codzienne zakupy można zaopatrzyć się w ciekawe okazy. Gdzie wyposażyć się w najładniejsze rośliny do domu i ogrodu? Czy w dużych sklepach budowlanych jest duży wybór roślin i czy warto tam kupować? 

Kupując sadzonki warto postawić na dobrą jakość

Kupując rośliny warto patrzeć nie tylko na ich ogólny wygląd i koszt, ale również na jakość. Aby dobrze rosły i cieszyły nas ładnym wyglądem, po przyniesieniu ze sklepu muszą się przyjąć w nowym miejscu. Przed zakupem warto mieć pewność, że kwiat nie jest chory, albo nie ma pasożytów. Trzeba zwrócić również uwagę na to jak był podlewany – jeżeli ma bardzo mokrą ziemię, jest duża szansa na to, że  korzenie zgniły i wówczas nie da się go ocalić. Dlatego niekiedy warto wydać więcej pieniędzy, aby mieć gwarancję, że dany okaz będzie zdrowo się rozwijał przez lata. Z pewnością bardzo ważną kwestią jest to, gdzie takie sadzonki będziemy kupować. Czy sadzonki znalezione w dużym sklepie budowlanym będą tak samo odpowiednie, jak te z centrum ogrodniczego? Gdzie najkorzystniej kupować rośliny?

Czy warto kupować sadzonki w centrum ogrodniczym?

Zakup sadzonek w profesjonalnym centrum ogrodniczym często jest dobrym pomysłem. Oprócz pięknych, nienagannej jakości sadzonek można tam liczyć na pomoc profesjonalistów. Z pewnością dadzą wskazówki w kwestii doboru okazów, które będą pasowały do warunków, które możemy im zapewnić. Ponadto, obsługa znająca się na roślinach umie o nie dobrze zadbać i we właściwym czasie potrafi wychwycić wszelkie nieprawidłowości. Takim przykładem może być sklep ogrodniczy w Olsztynie –  bardzo znany i ceniony. W Abies Ogrody można zakupić zdrowe rośliny, a także specjalistyczną poradę jak o nie dbać w domu. Co więcej warto tam także skorzystać z profesjonalnego projektowania terenów zielonych, a następnie zakupić niezbędne, zdrowe okazy.

Czy warto kupować rośliny w markecie?

Teraz dużo marketów posiada w swojej ofercie bardziej, bądź mniej urozmaicony asortyment roślin doniczkowych. Kuszą one łatwą dostępnością, a także w miarę niską ceną. Robiąc zakupy spożywcze można przy okazji zakupić sobie jakąś sadzonkę. Pozostaje zadać sobie pytanie – czy jest to korzystne rozwiązanie? Czy na pewno market jest nam w stanie zagwarantować dobre i zdrowe sadzonki? Zazwyczaj takie rośliny dobrze wyglądają w sklepie, aczkolwiek po jakimś czasie od zakupu zaczynają obumierać. Dlaczego tak się dzieje? Często przyczyną są nieodpowiednie warunki transportu ze szkółki roślin do sklepu. Taka wielogodzinna podróż w niskich temperaturach może znacząco skrócić żywotność tej rośliny. Co więcej w dużych sklepach nie ma fachowego personelu, który zdaje sobie sprawę troszczyć się rośliny. Zazwyczaj skutkiem nieodpowiedniego przechowywania roślin są pasożyty, które sprawiają, że sadzonka po kilku dniach w na sklepowych półkach marnieje. Co więcej warto być świadomym tego, że po przyniesieniu takiej rośliny do domu możemy przenieść szkodniki na nasze domowe okazy. Z tego powodu przed zakupem kwiatów w takim miejscu trzeba dobrze się im przyjrzeć. 

Rośliny z internetu – wady i zalety

Następnym miejscem, które warto rozważyć wybierając rośliny jest internet.Teraz Obecnie dużo sklepów z roślinami ma w swojej ofercie wysyłkę swoich roślin do klientów. Na pewno zaletą jest to, że można w takim sklepie dostać rzadko spotykane okazy. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że tak zakupione rośliny po dotarciu do naszego domu obumrą, gdyż zaszkodzi im transport. Z tego powodu należy znaleźć odpowiednie sklepy internetowe z roślinami, które wiedzą jak bezpiecznie zapakować rośliny, aby jak najmniej uszkodzić roślinę.