Budowa Beata  

Czym zyskują sympatię Polaków drewniane domy skandynawskie? Województwo Pomorskie – idealne dla domów drewnianych?

Coraz częściej w polskiej architekturze można dostrzec domy z drewna. O ile tego typu budowle znalazły swoich fanów w innych krajach już dawno temu, o tyle w Polsce ciągle stanowią nowość.

W Polsce od dziesięcioleci stawia się na domy murowane. Drewno przez wiele lat było uważane za materiał nietrwały. Od pewnego czasu trend się zmienia i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej codzienna.

Plusy mieszkania w domu drewnianym

Budowa domów drewnianych to inspiracja zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie w Europie Północnej znalazły one zastosowanie na szerszą skalę. Są to obszary intensywnie zalesione. W związku z tym łatwo jest tam o bazowy materiał.

Domy skandynawskie buduje się z drewna, które cechuje się wieloma właściwościami cieplnymi. Jest to materiał, które pozwala utrzymać ciepło w mieszkaniu w okresie zimowym. Natomiast w ciepłych miesiącach panuje tam przyjemny chłód kontrastujący ze skwarem na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest też o wiele szybsza niż stawianie domu z cegieł. Na budowę tego drugiego wpływ mają warunki atmosferyczne, które nie zawsze pozwalają prowadzić prace. Budowa domów drewnianych wykonalna jest nawet w zimie. Średni czas takiej budowy to jedynie 2-3 miesiące.

Domy skandynawskie wymagają też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Powoduje to, że są widocznie tańsze od tradycyjnych domów wystepujących w Polsce.
Są one również bardziej proekologiczne. Drewno jest materiałem odnawialnym, a co więcej nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto umożliwia na dopasowywanie poziomu pobieranej przez dom energii.

Jak wybrać lokalizację dla domu szkieletowego?

Podstawową sprawą w trakcie budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Budowla musi być wytrzymała i odporna na zjawiska pogodowe. Musi też spełniać normy przeciwpożarowe. Poza tym trzeba uchronić dom przed występowaniem pasożytów.

Wszystkie te czynności polegają na używanu właściwych specyfików. Bejce i oleje mają za cel chronić drewno przed mokrem oraz wiatrem i zimnem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na wpływ promieni słonecznych.

Co więcej prowadzi się szereg prac uszczelniających kwaterę. Pozwala to na lepszą kontrolę nad temperaturą wewnątrz. Jest to też zabezpieczenie przed wszelkiej maści szkodnikami czy gryzoniami, które mogłyby szukać schronienia w naszych czterech kątach.

Żeby móc w pełni korzystać z funkcjonalności domów szkieletowych, warto postarać się o odpowiednią lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie sprawdzą się w dużych, ruchliwych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z odludziem. Dobrym przykładem może być Pomorskie, gdzie ludność ucieka od miesjkiego rozgardiaszu na przedmieścia. Tam też powstają kolejne domy skandynawskie.

Województwo Pomorskie – ziemia obiecana dla drewnianych domów?

Lokalizacja domu jest też ważna z innej przyczyny. Poziom dostępności drewna w wybranym rejonie wpływa na cenę drewna. Wspomniane województwo Pomorskie, przez wzgląd na spore zalesienie jawi się jako producent niedrogiego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drewna. Biorąc pod uwagę skalę – trafna szerokość geograficzna może przynieść pewne oszczędności.

Kolejną ważną kwestią jest projekt i postawienie zaplanowanego domu. Na rynku jest stosunkowo sporo zakładów, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Planując taką inwestycję warto skonsultować się z przedstawicielami tego typu podmiotów. Specjalista pomoże nam w określeniu wymogów, które powinien spełniać wymarzony dom skandynawski. Zrobi to bazując na przekazanej mu przez nas wiedzy o naszej ziemii oraz limitach finansowych.

Rozgarnięty producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do finalnego momentu. Ludzie obracający się w tej branży posiadają często szeroką siecią kontaktów. Pozwalają one na zorganizowanie surowców lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się łatwizną. W zasadzie większość pracy wykonuje upoważniony przez nas specjalista. Organizuje on ekipę budowlaną oraz konieczny sprzęt i materiały.