Budowa Beata  

Dach z blachy na rąbek – charakterystyka

Każdy kto wybudował dom, albo mierzył się z remontem dachu musiał odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie – czym pokryć dach? Jest ono o tyle istotne, że pokrycie dachowe musi spełniać swoje zadanie wiele lat w odpowiednim stanie. Poza ważną funkcją ochrony domu przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi jaką pełni dach, z pewnością można powiedzieć, że jest to zwieńczenie całej budowli nadające niepowtarzalnego charakteru.

Obecnie producenci prześcigają się w coraz to nowszych ofertach pokryć dachowych, dlatego teraz na rynku wybór jest naprawdę urozmaicony, także jeśli chodzi o kolory. Oczywiście odpowiedni rodzaj pokrycia trzeba dopasować do rodzaju zadaszenia, a także musi współgrać z resztą budynku. Nie można również zapominać o właściwej konstrukcji – inna jest wymagana w przypadku dachówek, inna z kolei jeśli chodzi o niezbyt ciężką blachę. Jakie są zalety wybranych rozwiązań? Co najlepiej wybrać – dachówkę, blachę czy papę?

Rodzaje pokryć dachowych – charakterystyka

Wybór różnego typu pokryć dachowych jest naprawdę urozmaicony. Dlatego przed podjęciem decyzji należy zapoznać się z poszczególnymi produktami oraz ich plusami. Oczywiście, jeśli wcześniej się nie zetknęliśmy z tym tematem, należy skorzystać z rady specjalisty, który doradzi najodpowiedniejsze rozwiązanie. Nie ma wątpliwości, że musi być to dobrze przemyślana decyzja, bo takie pokrycie dachowe jest inwestycją na lata i nie warto na tym oszczędzać. Najpopularniejsze pokrycia dachowe to m.in.:

  • dachówka ceramiczna – jest to pokrycie dachowe bardzo dobrze odprowadzające wodę. Dachówka ceramiczna jest wyjątkowo powszechnym produktem, który klienci chętnie wybierają od wielu lat. Jest ona wyjątkowo polecana na dachy ze spadkiem powyżej 15 stopni. Warto wspomnieć, że jej trwałość wynosi około 100 lat. Dachówka ceramiczna jest przykryciem, które dobrze tłumi dźwięki z zewnątrz;
  • papa – jest to rozwiązanie wyjątkowo chętnie stosowane w przypadku płaskich dachów. Z pewnością jest to bardzo tanie pokrycie, które wbrew krążącej opinii jest dobrym rozwiązaniem. Teraz wykorzystywane metody produkcji umożliwiają polepszenie trwałości papy. Mimo wszystko mało kto decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na małą atrakcyjność takiego pokrycia. Niestety wadą takiego rozwiązania wymagana konserwacja, którą należy robić co kilka lat;
  • gont bitumiczny – to pokrycie jest wykorzystywane szczególnie w przypadku trudnych pokryć dachowych. Nie można zapominać o niezbędnej impregnacji tego dachu. Warto wspomnieć, że gont to nic innego jak papa asfaltowa pocięta w kształt dachówek aby zwiększyć jego atrakcyjność. Największą zaletą tego typu pokrycia jest na pewno jego niska cena;
  • strzecha – w dzisiejszych czasach jest to bardzo rzadko stosowane przykrycie dachu. Czasami robi się dachy ze strzechy, aby zwiększyć atrakcyjność turystyczną budynku. Wbrew powszechnej opinii strzecha jest stosunkowo trwałym rozwiązaniem, sięgającym niemal 100 lat. Niestety, mało kto się na nie decyduje przez wzgląd na bardzo wysoką cenę pokrycia. Pokrywając dach strzechą nie można zapomnieć o dokładnym pokryciu jej preparatami przeciwogniowymi.

Jakie są rodzaje pokryć z blachy?

Przykrycie dachu blachą jest rozwiązaniem chętnie używanym od dawna. Pokrycia z blachy obecnie występujące na rynku to m.in.:

  1. blachodachówki,
  2. blacha płaska,
  3. blacha trapezowa,
  4. panele z blachy, czyli inaczej mówiąc dach z blachy na rąbek.

Wybierając pokrycie blaszane, a zwłaszcza dach z blachy na rąbek należy zwrócić uwagę z czego zrobiona jest blacha. Bez wątpienia najtrwalszym rozwiązaniem są surowce cynkowe, aluminiowe lub miedzi. Najchętniej wybieranym wyrobem blaszanym również pod względem estetycznym jest blacha tytanowo cynkowa, której niewątpliwą zaletą jest to, że pod wpływem tlenu i wody powstaje reakcja chemiczna, podczas której wytwarza się warstwa patyny. 

Blacha płaska na rąbek – charakterystyka

Blacha montowana na rąbek jest rozwiązaniem chętnie stosowanym zarówno w najnowocześniejszym budownictwie, jak i w przypadku zabytków. Niewątpliwą zaletą tego typu pokrycia jest to, że blacha jest w miarę lekkim surowcem, dzięki czemu cała konstrukcja dachu jest zdecydowanie mniej kosztowna. Niezwykle istotne jest to, aby panele miały rozstaw łat polecany przez producenta. Również sama konstrukcja dachu musi być tak wybudowana, żeby drewno było suche i starannie oheblowane, co zapobiegnie odkształceniom. Taki dach z blachy na rąbek odznacza się nie tylko oryginalnym wyglądem, ale również usztywnia cały dach.

Jest to wyjątkowo wytrzymałe rozwiązanie, które równocześnie sprawia, że cały dach wygląda na lekki.  Tego typu pokrycie dachowe bardzo dobrze wygląda z dużymi przeszkleniami chętnie wykorzystywanymi we współczesnym budownictwie. Następną zaletą pokrywania dachu blachą jest to, że produkowana jest ona prawie w każdym kolorze. W przypadku dachu z blachy na rąbek stojący zdecydowanie najpowszechniejszym kolorem jest ciemnoszary pasujący do elementów używanych przy elewacjach takich jak szkło, drewno, czy stal. Panele dachowe kładzione w rąbek mogą być stosowane prawie na każdym dachu, co jest niewątpliwą zaletą. Jeżeli zachodzi potrzeba zainstalowania długich arkuszy blachy, są one robione na specjalne zamówienie. Na pewno najkorzystniej prezentują się długie panele, które nie są przerywane poprzecznymi łączeniami. Można zakupić arkusze, których montowanie jest bardzo proste za pomocą zatrzasków. Rąbek w tego typu blachach jest kształtowany w czasie produkcji.