Budowa Beata  

Dach z blachy na rąbek – charakterystyka

Dachy z blachy na rąbek od długiego czasu są obecne w architekturze – od bez mała kilku stuleci eksponują zjawiskowy kształt i prestiż budowli architektonicznych. Kiedyś powszechnie stosowane w budynkach użyteczności publicznej a także obiektach o przeznaczeniu religijnym, dzisiaj wyróżniają nieszablonowy i niepowtarzalny design nowych budynków. Ostatnio dachy z blachy na rąbek mają swój rozkwit, a to wszystko dzięki nowej metodzie instalacji, w dzisiejszych czasach nie jest to już ciężki i zawiły system przeznaczony wyłącznie dla najbogatszych. Obecnie również Twój dom może nabrać wyjątkowego charakteru. W tym artykule opowiemy Ci więcej o dachach z blachy na rąbek, ich plusach, a także alternatywnych opcjach. Zachęcamy do lektury.

Co to jest dach z blachy na rąbek?

Dachy z blachy na rąbek właściwie płaty blachy złączone typowym zagięciem, od tego wzięła się określenie rąbek. Konstrukcja dachu na rąbek może być także pionowa, jak i horyzontalna. Jest to jedno z najmocniejszych typów pokryć stosowanych w współczesnym budownictwie, sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nieprzepuszczalność jest ważna. Dach może być wykonany z mnóstwa rozmaitych typów metalu, lecz najpopularniejszym systemem jest blacha cynkowa. Niegdyś sposób montażu sprawiał dużą ilość kłopotów, bo formowanie blachy bywało czasochłonne. Dziś do dyspozycji mamy sposób montowania elementów na zatrzask, który jest o wiele szybszy i prostszy do wykonania.

Jakie zalety mają dachy z blachy na rąbek?

Dach z blachy na rąbek zyskuje ostatnio coraz większą popularność, a to wszystko dzięki dużej ilości zalet, jakie posiadają. Kluczowym aspektem, na który zwraca uwagę większość klientów, są ich walory estetyczne. Dachy tego typu zapewniają konstrukcji subtelność i harmonijny wygląd. Będą świetnie wyglądać nie tylko na nowoczesnych budowlach, ale także takich o bardziej tradycyjnym wyglądzie. Czysty, gustowny i wyjątkowy charakter to cechy, jakie mają dachy z blachy na rąbek. Duży przekrój kolorów także przemawia na korzyść tej metody pokrycia dachów.

Przy fachowo zrobionej obróbce blacharskiej dachy z blachy na rąbek są niezwykle nieprzepuszczalne. Spełnią oczekiwania też w kwestii konstrukcji, gdzie dach ma zbyt mały spadek, by ułożyć na nim pokrycie z ceramiki lub gont bitumiczny. Dachy z blachy na rąbek to świetny sposób na pokrycie więźby dachowej o nachyleniu wynoszącym jedynie 5°.

Kolejną ich zaletą jest mały ciężar. W porównaniu do innych rodzajów pokryć odznaczają się zaskakująco niską wagą, co jest istotne, kiedy nie chcemy obciążać konstrukcji dachu, albo konstrukcja więźby dachowej nam na to nie pozwala.

Alternatywy dla dachów z blachy na rąbek

Konkurencyjną metodą dla dachu z blachy na rąbek są tradycyjne dachówki z ceramiki lub betonu, jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że dachówka to pokrycie ciężkie. Konstrukcja dachu powinna być zrobiona z solidnego i dobrze pokrytego impregnatem drewna.

Gont bitumiczny to lekkie rozwiązanie, jednak ma różne minusy. kiedy stosowany jest w miejscach zacienionych lub narażonych na wilgoć mogą pojawić się na nim mchy i porosty. Tak więc potrzebuje częstej pielęgnacji i impregnowania go środkami wstrzymującymi ten proces.

Źródło: Dach i Strych – dachy z blachy na rąbek