Aranżacja Beata  

{Dekoracje wnętrz z roletami rzymskimi – wady i plusy

Nowy właściciel domu lub mieszkania prędzej lub później staje przed zasadniczym kłopotem – jak udekorować przestrzeń okienną? Oferta na rynku jest szeroka – od zwykłych firan, poprzez rolety przeciwsłoneczne, żaluzje drewniane i aluminiowe, aż po rolety rzymskie. Oczywiście tego typu aranżacja okienna musi pełnić funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również osłaniać wnętrze przed zbyt intensywnymi promieniami słonecznymi, czy ciekawskim okiem przechodniów. Każda z opcji znajdujących się na rynku ma swoje wady i zalety. Wybór właściwej zależny jest od aranżacji wnętrz, rozmiaru okna, zasobności portfela. Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań jest roleta rzymska, która robiona jest w wielu różnych wersjach, dzięki czemu jest wszechstronna i pasuje prawie w każdym wnętrzu. Nawet do kuchni i łazienki. Jakie są minusy i zalety rolety rzymskiej? Jak wybrać najlepsze rozwiązanie do naszego mieszkania? Gdzie można zamówić roletę rzymską?

Co to jest roleta rzymska?

Roleta rzymska jest aranżacją okienną bardzo chętnie kupowaną przez właścicieli domów i mieszkań. Scala ona w sobie estetykę firan i praktyczność rolet zwijanych. To, co ją wyróżnia, to piękne marszczenia, które tworzą się przy podnoszeniu rolety do góry. Jest to bardzo efektowny element aranżacyjny. Rolety rzymskie występują na rynku w wielu wersjach kolorystycznych, czy wielu odmianach tkanin. W zależności od materiału z jakiego są wyprodukowane, pełnią przedewszystkim funkcję ozdobną, albo zaciemniającą. Rolety rzymskie można znaleźć gotowe, lub robione na zamówienie, przez co można je dopasować niemal do każdego okna.

Rolety rzymskie – jakie posiadają minusy, a jakie plusy?

Dzięki swojej różnorodności, rolety rzymskie stały się bardzo popularne, mimo to jak każde rozwiązanie posiadają zarówno wady jak i plusy. Do ich najważniejszych plusów należą przede wszystkim piękne walory dekoracyjne dzięki efektownym marszczeniom powstającym w czasie podnoszenia rolety. Ponadto można tu również wskazać dopasowanie prawie do każdego typu wnętrza – to dzięki urozmaiconemu wyborowi materiałów, oraz kolorystyki. Niewątpliwą zaletą jest możliwość ich nietrudnego czyszczenia. Wystarczy je zdjąć i umieścić w pralce, czego nie można zrobić ze zwykłymi roletami. Tak wiele plusów, przyczynia się do tego, że można nimi udekorować każde pomieszczenie. Jak widać ten rodzaj rolet posiada wiele korzyści, a jakie są jego minusy? Najważniejszy z nich to cena. Rolety rzymskie, zwłaszcza te robione na zamówienie w Warszawie nie są tanie. Oprócz tego rolety rzymskie przez swoje wyjątkowe marszczenia niezwykle łatwo się kurzą, a po ich wypraniu mogą pojawić się nieestetyczne zagniecenia. Rolety rzymskie doskonale wyglądają się na niezbyt szerokich oknach. Na tych wyjątkowo dużych, mogą nie być już tak efektowne. Przed dopasowaniem dekoracji okiennej dobrze prezentującej się w naszym wnętrzu z pewnością warto rozważyć wszystkie wady i plusy, i dopasować takie, które będzie dla nas najkorzystniejsze.

Gdzie dobrze wyglądają rolety rzymskie?

Rolety rzymskie są bardzo uniwersalne i bardzo dobrze wpasują się jako ozdoba wnętrz w domach, jak i biurach. Duży wybór barw sprawia, że mogą nadać wnętrzu elegancji, jak i sprawić, że będzie ono bardziej przytulne. Rolety rzymskie są idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią klasyczne firanki, ale także dla tych, które nie przepadają za zwijanymi roletami. Mogą być wyjątkowym uzupełnieniem pomieszczeń w stylu retro, nowoczesnych wnętrz skandynawskich, czy przytulnych pokoi dziecięcych. Idealnie sprawdzą się też w sypialni – wystarczy dobrać materiał, który skutecznie chroni przed promieniami słońca. Rolety rzymskie mogą też imitować zwykłą firankę – wystarczy dobrać właściwy materiał.

Gdzie kupić rolety rzymskie?

Rolety rzymskie są dostępne zarówno w wersji gotowej – dla typowych okien, jak i szyte na wymiar – dla nietypowych rozwiązań. W przypadku rolet szytych na zamówienie wybór materiałów jest zdecydowanie szerszy, aczkolwiek warto liczyć się także z większą ceną. Istotne, żeby rozmiar był odpowiednio dopasowany do okna – nawet najpiękniejsza roleta rzymska nie będzie wyglądać estetycznie, jeżeli będzie zbyt wąska luba za szeroka. Kiedy rozwiązania gotowe nie pasują do naszego okna, nie należy oszczędzać – zdecydowanie lepiej kupić roletę szytą na wymiar.