Porządek Beata  

Dezynfekcja pomieszczeń – jak to robi profesjonalna firma?

Dezynfekcja jest często mylona z dezynsekcją, kiedy tak naprawdę podobną mają jedynie nazwę, ale polegają na czymś zupełnie innym. Za pomocą pierwszego niszczymy drobnoustroje, wirusy i grzyby. Dezynsekcja natomiast jest usuwaniem owadów.

Czytając o dezynfekcji możemy też trafić na pojęcie sterylizacji. Ten proces stosowany jest w gabinetach lekarskich przy przyrządach medycznych i całkowicie usuwa drobnoustroje z rzeczy, kiedy dezynfekcja tylko ogranicza ich ilość.

SpecjaliściFachowcy od dezynfekcji w mieście Warszawa to z pewnością Dezynsekcja i Deratyzacja Hanna Skowronek.

Fizyczna czy chemiczna dezynfekcja – która lepsza

Dezynfekcję możemy przeprowadzić za pomocą metod fizycznych i chemicznych.

Fizyczna metoda dezynfekcji wykorzystuje parę wodną w temperaturze 100-105°C. Jeżeli stosujemy ją do przedmiotów to musimy je wcześniej oczyścić. Często wykorzystywana jest również przy ubraniach, ale wtedy należy zmniejszyć ciśnienie pary wodnej.

Kolejna opcja zastosowania metody fizycznej to skorzystanie z promieni UV (o długości 256nm). Niszczą drobnoustroje będące w powietrzu i na obiektach. Zalecane są do dezynfekcji pokoi, nie pojedynczych urządzeń. Tutaj warto zatrudnić fachowców, w Warszawie nie będziesz mieć większego problemu ze znalezieniem odpowiedniej firmy.

W dezynfekcji chemicznej wykorzystywane są preparaty mające charakter bakteriobójczy. Zalicza się do nich przykładowo alkohol etylowy, fenole i utleniacze. 

Idealnym przykładem zastosowania dezynfekcji chemicznej jest odkażanie skaleczeń wodą utlenioną, i tak powszechne w czasach pandemii dezynfekowanie dłoni płynami antybakteryjnymi.

Na co zwrócić uwagę kiedy dezynfekujemy mieszkanie

W czasach, kiedy panuje COVID-19 dezynfekcja kojarzy nam się z regularnym wietrzeniem sal, w których przebywa więcej osób, myciem stołów i biurek środkami na bazie alkoholu, oraz czyszczeniem za ich pomocą klamek i przedmiotów, które są wielokrotnie ruszane.

Powinniśmy tak postępować nie tylko w przypadku koronawirusa, ale też grypy, wszawicy, albo bardzo groźnej u naszych pupili parwowirozy.

Ale kiedy także warto odkazić mieszkanie?

Mieszkanie powinno być kompleksowo wyczyszczone i zdezynfekowane po wyniesieniu z niego zwłok. Kolejnym powodem dokładnego pozbycia się mikroorganizmów jest moment, kiedy w domu mieliśmy pasożyty i chcemy jak najbardziej przeszkodzić im w powrocie. 

Dezynfekcję możesz przeprowadzić sam, musisz wtedy skupić się na kilku czynnikach. Ubrania powinieneś wrzucić do temperatury co najmniej 60°C, a pościel i ręczniki nawet do 90°C. Jeżeli nie masz takiej możliwości wykorzystaj specjalne artykuły do dezynfekcji prania. Odpowiednio dobrany detergent pozbywa się mikroorganizmów już przy 30-40°C. Pamiętaj, że w celu pozbycia się drobnoustrojów z naczyń powinieneś nastawiać zmywarkę na około 70°C. 

Ostatnia nasza zasada mówi o cyklicznym otwieraniu okien i wyrzucaniu śmieci. Ważne jest również dokładne wyczyszczenie wszystkich często dotykanych rzeczy. Na pewno warto zwrócić uwagę na klawiaturę komputerową albo włączniki światła. Codzienne sprzątanie zaoszczędzi Ci roboty i sprawi, że mikroorganizmom będzie trudniej zatrzymać się w mieszkaniu na dłużej.

Czasem bardziej opłaca się zatrudnić ekipę do lepszego i bardziej efektywnego zabiegu dezynfekcji. Ceny różnią się zależnie od wielkości pomieszczenia, albo od lokalizacji. W Warszawie koszt może być wyższy niż w małej miejscowości, ale dużo łatwiej jest znaleźć odpowiednią usługę.