
Do czego wykorzystywana jest metalizacja natryskowa?
Korozja ma negatywne skutki dla konstrukcji stalowych. Wpływa ona na trwałość takich elementów. Jest to kłopot, z którym od lat zmagają się inżynierowie.
Wilgoć połączona z procesem utleniania jest przyczyną pojawiania się rdzy. Wobec tego, uwzględniając różne warunki atmosferyczne, w których przebywają stalowe elementy, zaczęto stosować ochronę antykorozyjną.
Ogrom przemysłu stalowego i jego {duży|spory| wpływ na gospodarkę, stworzył popyt na firmy skupiające się tego typu zabezpieczeniami. Jedną z flagowych usług świadczonych przez tego rodzaju firmy jest metalizacja natryskowa. Na czym polega ten proces?
Metalizacja natryskowa – z czym to się je?
Metalizacja natryskowa jest rodzajem ochrony elementów stalowych przed wpływem wilgoci. To właśnie wilgoć połączona z tlenem w dużej mierze powoduje powstawanie rdzy.
Jest to jedna z najbardziej nowatorskich technik ochronnych. Jest także niebywale skuteczna. Naniesienie właściwej warstwy preparatu pod należytym ciśnieniem pozwala utrzymać efekt przez długi czas.
Sam proces, jakim jest metalizacja natryskowa bazuje na nanoszeniu przy pomocy natrysku nagrzanego do temperatury topnienia metalu na części stalowe. Zazwyczaj jako materiał ochronny wybiera się cynk. W wyniku związania materiałów, powstaje równa powłoka, która należycie chroni materiał przed rdzą.
Metalizacja natryskowa i jej rodzaje
Istnieją różne rodzaje metalizacji natryskowej. Jej klasyfikacja może mieć miejsce z uwzględnieniem różnorakich parametrów.
Jedną z podstawowych linii podziału jest rodzaj wykorzystywanego ciepła. Metalizacja natryskowa jest specjalizacją, która stale ewoluuje dostarczając coraz nowszych i lepszych rozwiązań.
Do najchętniej stosowanych typów metalizacji natryskowej zaliczyć można:
- Natryskiwanie płomieniowe – w efekcie spalania gazu z drutu lub proszku tworzy się rozpylany materiał nanoszony na elementy stalowe
- Natryskiwanie łukowe – stosuje łuk elektryczny. Ma miejsce w wyższej temperaturze niż natryskiwanie płomieniowe.
- Natryskiwanie plazmowe – w tym wariancie materiałem cieplnym jest gaz plazmotwórczy. Temperatura jest tak duża, że daje możliwość spalenia niemal każdego rodzaju metalu.
- Natryskiwanie naddźwiękowe – jedna z najnowszych form metalizacji natryskowej. Jest to znacznie ulepszona wersja natryskiwanie płomieniowego
Warto również wspomnieć, że ciągle prowadzone są badania nam nowymi technikami. Ich zadaniem jest nadanie jeszcze skuteczniejszej ochrony antykorozyjnej konstrukcjom stalowym.
Czy można zabezpieczyć stal samodzielnie?
By właściwie zabezpieczyć elementy stalowe przed korozją, najlepiej zaangażować do tego fachowców. Przede wszystkim, metalizacja natryskowa wymaga odpowiedniego ekwipunku.
Ponadto, wiedza teoretyczna i praktyczna. Laik, próbując we własnym zakresie realizować metalizację natryskową może spowodować więcej strat niż korzyści.
Firm zajmujących się metalizacją natryskową najlepiej szukać w sieci, gdzie od jakiegoś czasu przenosi się większość reklamodawców. Można też znaleźć opinie i dokładne opisy ofert poszczególnych firm.