Ogrzewanie Beata  

Dofinansowanie pomp ciepła w województwie pomorskim

Ze względu na ciągle pogarszający się stan środowiska naturalnego powstają coraz nowocześniejsze rozwiązania jeśli chodzi o ogrzewanie nieruchomości. Coraz więcej osób decyduje się zastąpić zwykłe „kopciuchy” opalane węglem na inne, bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania. Takim przykładem może być pompa ciepła, która pozyskuje aż 75% energii ze środowiska i jest to z całą pewnością ekologiczne źródło ciepła. To urządzenie służy nie tylko do grzania budynku, ale również do podgrzewania wody. 

Źródło: pompy ciepła pomorskie

Na jakiej zasadzie funkcjonuje pompa ciepła

Pompa ciepła jest mechanizmem grzewczym, którego przeznaczenie jest analogiczne jak w innych metodach ogrzewania budynków – źródło grzewcze podgrzewa wodę, która następnie jest rozprowadzana po instalacji uwalniając ciepło, a tym samym ogrzewając dom. Różnica polega na tym, że w przypadku kotłów lub pieców węglowych paliwo kopalniane jest palone tym samym uzyskując energię cieplną. Pompa z kolei pobiera energię ze środowiska naturalnego i częściowo potrzebuje do tego pądu. Pompa w zależności od rodzaju może pobierać energię z  powietrza, gruntu lub wód podziemnych. Pompa ciepła jest prawie zupełnie bezobsługowa co jest bezdyskusyjną zaletą. Nie trzeba jak w przypadku pieców węglowych regularnego dokładania paliwa. Wiele osób decyduje się na tego typu rozwiązanie, gdyż pompa ciepła jest urządzeniem przy którym użytkownik nie ponosi zbyt wielkich wydatków eksploatacyjnych. Co więcej z każdym rokiem cena tego urządzenia jest coraz niższa, co więcej można starać się o dotacje na zakup pompy. Kolejną korzyścią takiej pompy jest to, że nie musimy mieć dodatkowego miejsca na gromadzenie paliwa. Niepotrzebny jest także komin. Największą popularnością cieszą się pompy, które pozyskują energię z powietrza. Mogą one funkcjonować bez problemów nawet przy tem. tak niskiej jak -28°C.

Rodzaje pomp ciepła

Każde typy pomp ciepła nieco różnią się od siebie sposobem działania, oraz źródłem energii. Wyróżniamy kilka następujących typów pomp:

  • Pompy ciepła typu powietrze-woda – jest to na pewno najbardziej popularny rodzaj pompy. Jej źródłem mocy jest powietrze. W przypadku tej pompy montaż jest niezwykle prosty, niestety minusem jest to, że znacznie gorzej funkcjonuje przy znacznym spadku temperatur na zewnątrz. 
  • Pompy ciepła typu woda – woda – źródłem energii tej pompy jest woda gruntowa. {Potrzebne jest wykonanie|Wymaga to wykonania| studni czerpnej, oraz zrzutowej. Niestety, dodatkowym utrudnieniem w tym przypadku jest uzyskanie dodatkowych pozwoleń wodnoprawnych. 
  • Pompy ciepła gruntowe – tutaj źródłem zasilania jest ciepło pochodzące z ziemi. Tego typu pompy mają kolektory, czyli sondy. W zależności od metody działania mogą one być poziome albo pionowe. W sondzie jest roztwór który nie zamarza w ujemnych temperaturach. Pozyskuje on ciepło z wnętrza ziemi, aby następnie przesłać je do urządzenia. Niestety, takie pompy są stosunkowo drogie i trudne w montażu. Natomiast ich główną korzyścią jest to, że sprawnie działają nawet w skrajnie niskich temperaturach. 

Jak otrzymać dotację w województwie pomorskim?

Pompy ciepła są na pewno ekologicznym źródłem ciepła, nie powodującym zanieczyszczenia środowiska. Z tej przyczyny w całej Polsce stworzono kilka programów oferujących dotacje do źródeł ciepła przyjaznych środowisku. Wysokość dotacji, a także warunki jego przyznania zależne są od poszczególnych gmin, lub województw. W województwie pomorskim realizowany jest program „Czyste powietrze”, za którego realizację odpowiedzialny jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOSiGW). Głównym zadaniem tego programu jest przyznawanie dotacji dla ekologicznych źródeł ciepła, w tym także pomp ciepła.
Oprócz dofinansowań do nowo powstałych budynków, program oferuje również pomoc finansową w przypadku wymiany dawnych, nie ekologicznych źródeł ciepła. W województwie pomorskim obowiązuje kryterium dochodu. Pierwsza grupa beneficjentów to osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości o dochodzie rocznym nie przekraczającym 100 tysięcy złotych, druga grupa z kolei dotyczy osób w mieszkających w gospodarstwie wieloosobowym, których miesięczny dochód nie jest wyższy niż 1960 złotych. Jak dotąd można było uzyskać tylko pożyczkę na zainstalowanie pompy ciepła, najnowsza aktualizacja programu obejmuje również dofinansowania.
Pompy ciepła oraz fotowoltaika otrzymały najwyższe możliwe dotacje w tym programie. Beneficjenci o niewielkich dochodach mogą otrzymać nawet 37 tysięcy dotacji na zmianę źródła ciepła i termomodernizację domu.  Oczywiście przed wypełnieniem dokumentów warto sprawdzić dokładnie zasady przyznawania dotacji w swoim regionie. Każdy program dysponuje określoną pulą pieniędzy, która stosunkowo szybko się kończy, ponieważ zainteresowanie jest duże. Zmiana sposobu ogrzewania może bardzo korzystnie wpłynąć na stan środowiska naturalnego, dlatego naprawdę warto się tym zainteresować.