Budowa Beata  

Domy szkieletowe – nowy trend w budownictwie

W budownictwie co chwila klarują się coraz nowsze trendy. Jednym z ostatnich krzyków mody w tej branży są domki szkieletowe. Dotychczas kojarzyły się one przede wszystkim z letnimi rezerwacjami, w których ludzie spędzali urlopy.

Ale z rozwojem technologii, coraz więcej osób decyduje się na mieszkanie w takich domach całorocznie. Budowa domów szkieletowych zachęca do stawiania na to rozwiązanie dzięki oszczędności czasu, kosztów i materiałów.

Aktualnie coraz więcej firm oferuje budowę tego typu domów. Poprawa jakości materiałów, sprawia, że w szybkim tempie każdy może mieć gotowy dom szkieletowy pod klucz.

Warto zatem wiedzieć co przemawia za tego typu nurtem. Przy okazji można sobie odpowiedzieć na pytanie, czy dom szkieletowy spełnia nasze oczekiwania.

Z czego buduje się domy szkieletowe?

Domki szkieletowe buduje się opierając się o drewniany szkielet, do którego łączone są ściany, stropy i sufit. Pozwala to na zorganizowanie większości elementów odrębnie, dzięki czemu cały proces przebiega znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnego stawiania domu.

By powstał dom szkieletowy pod klucz, cały(a) konstrukcja wiązana jest metalowymi kotwami do fundamentu mieszkania. Jest to przy okazji najważniejszy element całej budowy. Należycie zamontowany szkielet gwarantuje wytrzymałość i bezpieczeństwo takiego rozwiązania.

Budowa domów szkieletowych, to następnie montaż poszczególnych części składowych domu do szkieletu. Jest to zadanie proste, jednak wymagające orientacji na detale.

Użycie gotowych elementów pozwala nieco obniżyć koszty takiej budowy. Żeby stawiać domki szkieletowe nie ma potrzeby zatrudniać dużej liczby fachowców. Warto jednak skonsultować ten pomysł z ekspertami, którzy zapewnią wsparcie w całym procesie.

Plus i minusy domów szkieletowych

Wspomniany wcześniej czas powstawania takiego domu jest jego wielkim atutem. Budowa domów szkieletowych trwa średnio 2-3 miesiące – bez porównania mniej niż stawianie domu murowanego.

Ponadto cena takich domów jest znacznie tańsza. Dodatkowo cena całego przedsięwzięcia znana jest z góry – nie ma mowy o niespodziewanych kosztach. Na cenę wpływa też mniejsza liczba budowlańców zaangażowanych w realizację.

Energooszczędność to następny przymiot, który wyróżnia dom szkieletowy pod klucz. Konkretna izolacja zapobiega utracie ciepła i trzyma właściwą temperaturę wewnątrz. Ponadto nowoczesne domy szkieletowe często kooperują z pompami ciepła czy fotowoltaiką, co pozwala jeszcze bardziej zmniejszyć koszty użytkowania.

Żeby takie rozwiązanie mogło być trwałe konieczne jest dopilnowanie wszystkich szczegółów. Ważny jest profesjonalizm wykonawców. Przy tego rodzaju konstrukcjach każda drobnostka może wpływać na efekt końcowy.

Komu zlecić budowę domu szkieletowego?

By cały projekt miał ręce i nogi potrzebni są profesjonaliści. Szukając firm, które wykonają dom szkieletowy pod klucz należy ostrożnie zbadać ich portfolio.

Warto również znaleźć opinii(e) klientów i przejrzeć już zrealizowane projekty. Budowa domów szkieletowych to dla wielu firm prawdziwa pasja, co widać po ich podejściu – trzeba jednak wiedzieć gdzie szukać.

Rozmowy z producentem wydają się najlepszą drogą, kiedy zainteresują nas domki szkieletowe.