Porządek Beata  

Gdańsk – jak dobrze segregować śmieci??

Duże skażenie naszej planety jest bezdyskusyjnym faktem. Ogromne ilości odpadów produkowane codziennie niszczą środowisko naturalne, tak ważne dla różnych żywych stworzeń, ale również dla ludzi. Jeżeli w porę coś z tym nie uczynimy, czeka nas ekologiczna porażka. Z tego powodu zmiany powinniśmy zacząć działać od własnego gospodarstwa domowego. Początkowym ruchem powinno być wprowadzenie sortowania śmieci. Warto rozdzielać śmieci od surowców. Część śmieci, jeśli będzie wyrzucona do odpowiedniego kosza, może być ponownie wykorzystana. Sortowanie odpadów posiada wiele zalet. Przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia, oraz emisji gazów cieplarnianych, czy odpadów przemysłowych. Z tego powodu warto przeznaczyć odrobinę czasu, żeby zorientować się jak robić to poprawnie. Czy sortowanie odpadów jest skomplikowane?

Warto segregować śmieci

Jeszcze niedawno mało kto sortował odpady. Wszystkie śmieci wyrzucane były do jednego pojemnika, a następnie transportowane na wysypisko, gdzie leżały długie lata. Nadszedł czas, kiedy należy coś z tym problemem zrobić – wszak góry odpadów na wysypiskach nie maleją, a wciąż rozrastają. Można powiedzieć, że segregacja odpadów daje im następne życie. Odpowiednio posegregowane śmieci warto przekształcić na nowe przedmioty, co ma duże znaczenie dla zanieczyszczonej planety. Kolejną bezsporną korzyścią sortowania jest także zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery, a także duże oszczędności na prądzie. Konsekwentne przetwarzanie surowców oznacza zredukowane ich wykorzystywanie, co także ma pozytywny wpływ na nasze środowisko naturalne. Należy pamiętać także o przyszłych pokoleniach – choćby dla nich opłaca się tę planetę czystą z niewielką ilością szkodliwych odpadów.

Segregacja odpadów – najistotniejsze informacje

Od pewnego okresu segregacja odpadów w Polsce jest obowiązkowa. Jednakże żeby miała ona sens i była efektywna warto robić to właściwie. Państwa Unii Europejskiej wprowadziły segregację śmieci kilka lat temu. Jedne robią to dokładnie, inne powinny bardziej się do tego przyłożyć. Takim wzorem dla pozostałych mogą być Niemcy i Szwecja, gdzie do przetworzenia trafia aż 70 % śmieci. Dla porównania w Polsce wynik ten wynosi tylko 30 %. Dlatego należy nauczyć się jak robić to dobrze. Nie wszyscy są świadomi tego, że butelki ze szkła można wyrzucać do pojemnika ze szkłem, ale nie trzeba ich wcześniej myć. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do pojemników z papierem nie można wyrzucać tłustego papieru, czy zabrudzonych ręczników papierowych. Przed wyrzuceniem puszek czy butelek należy wcześniej je zgnieść, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Większość opakowań posiada informację z czego zostały wykonane i do którego pojemnika je wrzucić. Przykładem jest tutaj np. karton po mleku, który dużo osób wrzuca do pojemnika na papier, podczas gdy musi być on umieszczony w plastikach. Wywóz śmieci w Gdańsku odbywa się systematycznie – zazwyczaj co tydzień, czasami częściej w miarę potrzeb.

Niebezpieczne śmieci – czym są i gdzie trzeba je wyrzucać?

Segregując odpady musimy je rozdzielać pomiędzy kosze na: szkło, papier, bio, tworzywa sztuczne, zmieszane. Do żadnego z tych pojemników nie możemy wyrzucać odpadów niebezpiecznych. Co wlicza się do śmieci szkodliwych? Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak często mają do czynienia z odpadami szkodliwymi jak np.: akumulatory i baterie, różnego typu sprzęty elektroniczne i elektryczne, opakowania po farbach, oleje, a także leki i odpady medyczne. W przypadku sprzętu elektronicznego należy przekazać go do odpowiednich punktów na elektrośmieci. Znajdują się one w każdym dużym mieście np. w Gdańsku, Warszawie, Rzeszowie. Zdarza się, że niektóre miasta organizują bezpłatny odbiór od mieszkańców za darmo. W przypadku baterii trzeba wyrzucić je do odpowiedniego kosza, które ustawiane są w dużych sklepach. A co z przeterminowanymi lekami? Warto pamiętać, że pewne substancje będące w lekach mogą być szkodliwe dla środowiska, z tego powodu nie można ich wyrzucać do koszy ze śmieciami zmieszanymi. Najprościej jest je oddać do apteki, gdzie znajdują się specjalne pojemniki, ewentualnie przekazać farmaceucie. Niebezpiecznym odpadem są również śmieci medyczne takie jak igły, strzykawki, zużyte opatrunki itp. W domach produkowane są one w małych ilościach, i można je dowieźć własnym transportem do punktu selektywnego zbierania śmieci. Z pewnością sytuacja inaczej wygląda w szpitalach czy przychodniach, gdzie takich odpadów powstaje dużo więcej. Wówczas wywóz odpadów może być dokonywany przez specjalną firmę.