Ogrzewanie Beata  

Instalacja gazowa – co trzeba o niej wiedzieć?

Gaz jest dosyć powszechnym źródłem energii. Stosuje się go do ocieplania domów, napędzania samochodów czy w kuchni na potrzeby gotowania.

Przy okazji gaz jest substancją łatwopalną, wobec tego konieczne jest prawidłowe obchodzenie się z nim. Należyty montaż przewodów gazowych wpływa na efektywność całego systemu i zapewnia bezpieczeństwo.

Przewody gazowe LPG muszą być także cyklicznie konserwowane i poddawane przeglądom. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie elementy układanki – membrana gazowa, filtr do butli gazowej – działają prawidłowo i nie stanowią zagrożenia.

Wady i zalety instalcji gazowej

Energia płynąca z gazu jest często wybierana przede wszystkim ze względu na swoją cenę. Z drugiej strony, co jakiś czas słychać o usterkach tychże instalacji, co czasem niesie śmiertelne skutki. Wypadki z udziałem gazu zazwyczaj mają wspólną przyczynę – przestarzałe lub źle zamontowane elementy.

By instalacja gazowa mogła spełniać swoją funkcję, a przy tym być bezpieczna niezbędne jest przyłączenie wszelkich przewodów i węży. Tego rodzaju instalacja składa się z licznych elementów – kluczowe jest dokładne podłączenie ich wszystkich.

Dzięki dobrze wykonanej pracy możliwe jest zsynchronizowanie kolektorów dolotowych z przewodami gazowymi, a tych z listwami wtryskowymi. Odpowiednie przejście przez ten proces gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale też realnie wpływa na pobór energii, a co dalej na wysokość rachunków za gaz.

Wobec tego najlepiej jest zatrudnić fachowca, który jak ryba w wodzie odnajduje się w świecie jakim są przewody gazowe, membrana gazowa czy filtry do butli gazowej.

Jakie części wchodzą w skład instalacji gazowej?

Jak zaznaczono wyżej, instalacja gazowa to kwestia wymagająca specjalistycznej wiedzy i dotrzymania wszelkich procedur. Kiedy interesuje nas pobór i korzystanie z gazu w domowych warunkach konieczne jest załatwienie wymaganych formalności.

Aby móc korzystać z instalacji gazowej wymagane jest złożenie prośby o pozwolenie. Do takowego pisma składanego w odpowiednim urzędzie należy załączyć szereg dokumentów i opinii. Są to m.in. akt notarialny poświadczający własność mieszkania, projekt instalacji oraz zielone światło od kominiarza.

Po zakończeniu tego etapu można zatrudnić ekipę, która zorganizuje wszystkie elementy i dobrze zamontuje gaz. Instalacja gazowa składa się z wielu podzespołów, do najważniejszych zaliczamy:

  • przewody gazowe – wielowartstwowe przewody, które doprowadzają gaz do medium. Łączą butle z gazem z urządzeniami, które umożliwają bezpośrednie go wykorzystanie. Według zaleceń producentapowinny być wymieniane co określoną ilość czasu.
  • membrana gazowa – elastyczny element instalacji, który pozwala utrzymać prawidłowe ciśnienie w przewodach, a także odseparować szkodliwe związku chemiczne.
  • filtr do butli gazowej – dzięki funkcjonowaniu filtrów paliwo wciekłej formie podlega jest oczyszczaniu. Dzięki temu stopowane są groźne dla zdrowia substancje.

Oczywiście to jedynie kilka z elementów instalacji gazowych. Jest ich o wiele więcej i wszystkie są ważne.

Komu zlecić montaż instalacji gazowej?

Poziom skomplikowania takich instalacji wymaga pracy profesjonalistów.

Warto zrobić rekonesans wśród firm zajmujących się gazownictwem w sąsiedztwie. Niemal każda ekipa powinna bez problemu być w stanie pomóc zarówno przy planie, jak i przy finalnym montażu.