Księgowość Beata  

Jak odróżniać i składać poprawne deklaracje podatkowe?

W obliczu dynamicznych zmian, czasem ciężko jest się odnaleźć w panujących przepisach. By nie popełnić błędów warto wydelegować wykonanie tego rodzaju usług ekspertom. Księgowa Pruszcz Gdański bez problemu będzie w stanie pomóc nam w wybraniu najwygodniejszej drogi do rozliczenia z US.

Księgowość Pruszcz Gdański to nie jedynie dbałość o właściwy przebieg procesu. To także reprezentowanie naszych interesów przed instytucjami. Warto w związku z tym znać podstawowe zagadnienia, z którymi można udać się do zawodowców.

Dla kogo przeznaczony jest PIT 36? PIT 36 – kto powinien go składać?

Metoda rozliczenia oraz kierunki, z których uzyskane zostały dochody determinuje, z której drogi rozliczeniowej powinniśmy skorzystać – w przypadku wątpliwości księgowa Pruszcz Gdański pomoże nam wybrać.

PIT 36 dedykowany jest dla przedsiębiorców, którzy generowali zarobki samodzielnie. Innymi słowy – prowadzili swoją własną działalność gospodarczą bez pośredników.

Także osoby, które uzyskiwały zyski z tytułu handlu bądź różnych form najmu nieruchomości i obiektów mieszkalnych są zobligowane do złożenia formularza PIT 36.

Kolejną grupą, która do rozliczania wykorzystuje formularz PIT 36 są Polacy pracujący za granicą. Dochód uzyskany w innych krajach niejednokrotnie jest pobierany już w danym miejscu. Jeśli jednak w systemach rozliczania w określonych krajach są różnice, wtedy należy dopłacić różnicę. Księgowość Pruszcz Gdański – to jedno z miejsc, gdzie możemy się udać w celu rozwiązania wszelkich zagadek.

Także zarobki uzyskiwane z innych źródeł wywołują potrzebę wykorzystania odpowiedniego formularza. Wszelkie normy są klarownie przedstawione w ustawie. W związku z tym księgowa Pruszcz Gdański nie powinna mieć kłopotów z interpretacją dokumentów.

Czym cechuje się PIT 37?

Najczęściej stosowanym do okresowych rozliczeń formularzem jest PIT 37. Większość pracowników zatrudnionych na etacie korzysta właśnie z tej formy rozliczeń. Także osoby wykonujące określone zlecenia zobowiązane są do korzystania z PIT 37.

Zanim złoży się wniosek w organie podatkowym warto by rzuciła na niego okiem księgowa Pruszcz Gdański.

Druk PIT 37 przedstawia dochody uzyskiwane z różnych źródeł. Warunkiem jest by dochód był uzyskany w granicach Rzeczpospolitej Polskiej.

Księgowość Pruszcz Gdański za pomocą tego PITu wykazuje przychody związane ze stosunkiem pracy – bazując czy to na ciągłym zatrudnieniu, czy to na pojedynczo wykonywanych usługach.

Oprócz tego PIT 37 zawiera wszelkiego rodzaju renty i emerytury czy wynagrodzenia spółdzielcze.

Co więcej, na takim druku trzeba też uwzględnić wszelkie stypendia czy dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej. Prawa autorskie i prawa majątkowe także należy tu przedstawić.

Czym się różni PIT 36 od PITu 37?

Mimo konkretnych różnic, PIT 36 i PIT 37 mają też sporo wspólnych cech. Po pierwsze regulują one opodatkowanie na zasadach ogólnych.

Ponadto każdy może się przy ich pomocy rozliczyć zarówno indywidualnie, jak i ze współmałżonkiem. Dają też opcję korzystania z różnych ulg i przekazania 1% podatku na fundacje pożytku społecznego.

By mieć pewnośc, że wszystko zostanie zrobione zgodnie ze sztuką warto zlecić rozliczenie specjalistom, których branżą jest księgowość Pruszcz Gdański.