Ogród i balkon Beata  

Jak powinien być wyposażony plac zabaw?

Plac zabaw jest miejscem, które powinno być w szczególności bezpieczne. Ma on służyć w dużej mierze aby spędzać na nim czas wolny przez najmłodszych. Bezpieczne nawierzchnie na plac zabaw są konieczne.

Co cechuje place zabaw?

Z całą pewnością plac zabaw to miejsce dla dzieci. Zarówno nawierzchnia placu jak i jego wyposaże zostało szczegółowo zdefiniowane według specjalnych rozporządzeń. Na placu zabaw powinny znaleźć się:
sprzęty do zabawy dzieci;
ławki;
tablica;
kosze na śmieci;
lampy;
zieleń,
ogrodzenie.

Plac zabaw może być wewnętrzny ale także zewnętrzny. Zewnętrzny to taki który jest
w parku, skweru bądź na osiedlu. Wewnętrzny plac zabaw natomiast jest w szkole czy przedszkolu. Pamiętaj także iż placem zabaw jest znajdująca się w budynku sala zabaw.

Plac zabaw a pozwolenie na budowę

Co to jest plac zabaw? Jest to zespół obiektów małej architektury. Dlatego właśnie do wybudowania go potrzebne jest pozwolenie na budowę. Prawo budowlane mówi, że obiekty małej architektury to niewielkie obiekty, w szczególności te które służą rekreacji i utrzymaniu porządku. Dodatkowo powinien być on wybudowany mając na uwadze przewidywany okres użytkowania a także przepisy. Podczas samego planowania placu zabaw, należy wziąć pod uwagę specyfikację terenu – ukształtowanie, położenie, zieleń a także wiek użytkowników. Plac musi mieścić się 10 metrów od drogi, śmietników oraz okien budynków mieszkalnych. Oprócz tego musi być dwadzieścia metrów od parkingów i torów kolejowych. Ważną kwestią jest również zgłoszenie budowy placu do miejscowego wydziału architektury.

Wyposażenie placów zabaw – bezpieczeństwo

Wybierając urządzenia, które mają znajdować się na placu zabaw trzeba wziąć pod uwagę wiek jego użytkowników. Do stworzenia bezpiecznego placu zabaw, który który ma za zadanie sprawiać radość i wykorzystywał wszystkie możliwości dzieci należy mieć wiedzę o rozwoju dziecka. Jeżeli plac zabaw ma przeznaczenie dla najmłodszych dzieci – powinny na nim znajdować się ciekawe piaskownice, niskie podesty, huśtawki z zabezpieczeniem, zjeżdżalnie i koniki sprężynowe.