Ogród i balkon Beata  

Jak troszczyć się o oczko wodnei rybki stawowe w ciągu całego roku?

Jesteś właścicielem przydomowego stawu? A może zastanawiasz się nad jego założeniem? W artykule doradzamyczym się kierować planując oczko wodne i jak o nie dbać przez okrągły rok. Dowiesz się też w jaki sposób dobrać rybki oraz jaka karma dla ryb stawowych będzie odpowiednia.

W jaki sposób zaplanować stworzenie stawu?

Budowanie przydomowych oczek wodnych jest coraz bardziej modne. Rozwiązanie to ma wiele plusów. Przede wszystkim jest przepięknym elementem dekoracyjnym w ogrodzie, wpływa też na dobre samopoczucie, szczególnie w okresie latem. Żeby prawidłowo zaplanować powstawanie oczka wodnego należy przemyśleć kilka kwestii:

 • wielkość oczka wodnego –  do zbudowania zbiorników wodnych o powierzchni do 50 mkw, nie potrzebujesz pozwolenia.
 • głębokość – staw powinno mieć co najmniej 45 cm głębokości, jeśli chcesz trzymać w nim rybki, minimalna głębokość wynosi już około 1,20 cm.
 • odpowiednia lokalizacja – oczko powinno być położone niedaleko miejsca w którym z przyjemnością odpoczywasz. Pamiętaj by nie było to blisko liściastych drzew (jesienią opadające liście będą zanieczyszczać oczko, a ich zbieranie może być uciążliwe).
 • odpowiednie nasłonecznienie – najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy oczko wodne posiada dostęp do słońca między 4 a 6 godzin dziennie, za duże nasłonecznienie powoduje rozrost glonów w stawie.
 • przeznaczenie (np. zastanów się czy chcesz hodować w nim rybki)
 • dobór odpowiednich roślin i ryb stawowych (należy sprawdzić jakie warunki i temperatury są dla nich najlepsze)

Na czym polega troska o staw w ciągu całego roku

PosiadającMając oczko wodne, trzeba o nie dbać by sprawialo radość latami. Czym jest pielęgnacja, z uwzględnieniem pór roku?

 • lato – w tym czasie należy troszczyć się najpierw o optymalną proporcję wzajemnych oddziaływań ilościowych i jakościowych między roślinami, zwierzętami i mikroorganizmami. Opłaca się zatroszczyć się o odpowiednią ilość ryb abyuniknąć przerybienia. W okresie letnim ryby żerują dość intensywnie, często są też przekarmianie. Wszystkie te czynnikimają wpływ na błyskawicznenasycenie wody złymi produktami przemiany materii, burzy to równowagę biologiczną. Bakterie w filtrze posiadają w takim wypadku trudne zadania by przetworzyć tak duży nadmiar związków (głównie azotowych) i nie doprowadzić do pogorszenia stanu wody w oczku. Jeśli rozważasz korzystanie z filtra trzebauruchomić go już wiosną, inaczejrezultaty tego będą już latem (np. zielona woda) i trudno będzie je zlikwidować.
 • jesień – po sezonie należy specjalnie pamiętać o rybach. Jaka powinna być karma dla ryb stawowych? jesienią sprawdzą się kaloryczne granulaty witaminizowane. Zwierzęta trzeba karmić regularnie i treściwie, żeby wzmocnić je przed  ciężkim okresem zimy i przedwiośnia. Warto pamiętać również o codziennym oczyszczaniu oczka z opadłych liści drzew, by przeciwdziałać procesom gnilnym.Pod koniec jesieni, należy też pozbyć się wszystkich uschniętych, obumarłych i zgniłych roślin z powierzchni oczka. Trzeba wyczyścić wszelkie filtry i odkurzyć dno oczka. Przed zimą konieczne jest uzupełnienie zbiornika wodą do najwyższego punktu, jeśli w najgłębszym miejscu woda nie przekracza 80 cm ryby trzeba odłowić i przenieść do zastępczego zbiornika.
 • zima – rybki pozostające w oczku wodnym, które ma około 1,20 cm głębokości spokojnie przetrwają zimę.Woda z pewnością nie zamarznie do dna. Należy stworzyć warunki by rybki miały dostęp powietrza. Rolę tę zapewni nieprawdziwy przerębel w postaci pływaka z grzałką,zostawionego skimmera lub styropianu. Dla ryb które zostały w oczku na zimę w stawie wodnym należy zostawićteż włączoną pompę.
 • wiosna –  przydomowe stawiki, nie są zbyt piękne po zimie. Najpierw trzeba sprawdzić szczelność zbiornika i ewentualnie zakleić powstałe uszkodzenia. Kolejną czynnością jest pozbycie się gnijącej roślinności i  pokarmu. Wskazane jest zająć się też przesadzaniem i obserwacją roślin wodnych, często wiosną potrzebują one też odżywienia. Używać do tego celu należy specjalnych nawozów do roślin wodnych, ponieważ te do roślin ogrodowych mogą być niebezpieczne dla ryb. W stawie w którym zimowały ryby można w części  wymienić wodę i rozpocząć stopniowo żywić ryby,zaczynając od niedużych ilości paszy dla ryb w oczku wodnym. Ryby,które zostały przeniesione na czas zimy, można umieścić z powrotem w stawie jeśli tylko temperatura wody będzie podobna do tej ze zbiornika zastępczego.

Jak dostosowywać karmę dla ryb stawowych?

Najpopularniejszymi typami ryb hodowanych w oczkach wodnych są: karaś ozdobny, karp japoński, jaź i lin ozdobny. Jakich pokarmów potrzebują? Podpowiadamy:

 • karp japoński – wymagapokarmówwysokobiałkowych z zawartością spiruliny i składniki barwiące.
 • karaś ozdobny – łatwa w hodowli ryba wszystkożerna.Przyjmuje suchy pokarm w każdej formie. Gdy zależy Ci na jej pełnym  wybarwieniu, niezbędny jestdodatek pokarmu barwiącego.
 • jaź – ryba zjadająca wszystko. Lubi karmyunoszące sięnatafli wody.
 • lin ozdobny – ryba wszystkożerna. Lubi  pokarm pochodzenia zwierzęcego, opadający na dno. Chętnie zjada również paszę w formie pałeczek które unoszą się na wodzie.

Dobrze wiedzieć,że decydując się na utrzymywaniewyłącznie jednego typu ryb, można wybieraćspecjalistycznepasze dla rybek stawowych dedykowanedanemugatunkowi. Dzięki specjalnie dedykowanym karmomi dostosowaniu dla specjalnych gatunków ryb osiągnąć można wspaniałerezultatyoraz świetną kondycję i wygląd rybzwierząt