Ogród i balkon Beata  

Jak trwałe są wiązanki pogrzebowe?

Odejście bliskiej osoby to zawsze trudne momenty. Wiąże się to z przemyśleniami na temat ludzkiej śmiertelności. Osobie zmarłej należy się godny pogrzeb. W ten sposób, zgodnie z tradycją oddaje się pamięć bliskim zmarłym.

Uroczystościom pogrzebowym towarzyszą różne tradycje, które kultywuje się od lat w celu zachowania pamięci po nieboszczykach.

Jednym z elementów żegnania zmarłych z doczesnym życiem są kwiaty – rozważane jako symbol przemijania. Wspólnym czynnikiem, który uczestnicy pogrzebu składają na grobach są wiązanki pogrzebowe. Szczecin czy Rzeszów – tradycja ta spotykana jest w całej Polsce.

Skąd tradycja wiązanek pogrzebowych?

“Najpiękniejsze kwiaty człowiek dostaje na swoim pogrzebie” – głosi piosenka. Czy jest w tym stwierdzeniu nieco prawdy? W naszej kulturze przyjęło się wręczanie kwiatów przy okazajch wszelakich. Ważne wydarzenia, jubileusze zazwyczaj ozdabiane są kwiatami.

Podobnie sprawa ma się z kwiatami stosowanymi w branży funeralnej. Mają one być odbiciem pamięci i szacunku dla zmarłej osoby. Symbolizują one również pustkę, która powstaje w wyniku śmierci.

Większość kwiatów po pewnym czasie więdnie – wobec tego wiązanki pogrzebowe Szczecin mają w tym wypadku charakter także metaforyczny. Symbolizują cykl ludzkiego życia, którego nieodłączną cechą jest przemijanie.

Wiązanki pogrzebowe Szczcin na zlecenie przygotowują kwiaciarnie. Kompozycje wykorzystywane na pogrzebach cechują się wyważoną kolorystyką. Ma to dodatkowo pobudzać do refleksji.

Można spotkać wieńce pogrzebowe różnych rozmiarów. Na grobach składane są zarówno małe wiązanki pogrzebowe, jak i złożone kompozycje. Istnieje także tradycja rzucania na grób pojedynczych kwiatów.

Wieńce pogrzebowe – z jakich kwiatów się je tworzy?

Do tworzenia wieńców pogrzebowych najczęściej wykorzystuje się kwiaty o dość spokojnym ubarwieniu. Chętnie używa się tu: anturii, chryzantem czy lilii.

Wytwarzanie wiązanek pogrzebowych jest dość złożonym procesem, który wymaga od twórcy precyzji. Wiązanki pogrzebowe Szczecin mają okrągły bądź półokrągły kształt i tworzone są na floretach lub iglastych gałązkach.

Do uformowanego podkładu przyczepia się kwiaty – chryzantemy, goździki, róże czy wspomniane wyżej lilie i anturie. Podobnych kwiatów używa się tworząc wiązanki pogrzebowe Szczecin – są to mniejsze formy bukietu pogrzebowego, rozmiarem przypominają bukiet. W przeciwieństwie do wieńców pogrzebowych, wiązanki pogrzebowe można złożyć na grobie, ale również włożyć do wazonu.

Ile czasu mogą leżeć wiązanki pogrzebowe?

Jednym z efektów pogrzebu, jest zasypanie grobu kwiatami. Przez jaki czas powinny one w ten sposób okraszać grób?

Istnieje tradycja, która mówi o czasie 6 tygodni. Inne głosy mówią o miesiącu. Jednak faktem jest, że żywe kwiaty bez stałego dostępu do wody po dużo krótszym czasie zaczynają więdnąć.

Ze względów praktycznych wobec tego, usunięcie kwiatów, wiązanek i wieńców z grobu następuje zazwyczaj szybciej niż nakazuje tradycja.

Najczęściej po około 1-2 tygodniach najbliżsi podejmują się posprzątania grobu i doprowadzenia go do ładu po uroczystościach pogrzebowych.