Aranżacja Beata  

Jak zabrać się za renowację krzesła?

Meble się starzeją, to normalne, że z z upływem czasu tracą swoją świeżość. Nie zawsze to jednak oznacza konieczność ich wymiany. Stare meble można restaurować i nadawać im nowoczesną świeżość.

Ulubione krzesło po latach użytkowania jest w fatalnym stanie? Do tego złamała mu się noga? Zamiast się go pozbywać, warto spróbować je naprawić. Można to wykonać w pojedynkę w domowych warunkach.

Jak przebiega proces odnawiania krzesła?

Praca twórcza nad poprawą starego krzesła jest całkiem łatwa. Ale jak wszystkie procesy potrzebuje ona planu i projektu. Trzeba przygotować wszystkie materiały i narzędzia, które będą pomocne w renowacji.

Po ocenie stanu krzesła pierwszym etapem jest czyszczenie. Pozbycie się wszelkich drzazg, gwoździ pozwala odświeżyć drewno.

Zdjęcie zewnętrznej powłoki pozwala na wygładzenie nóg i profili krzesła. Papier ścierny lub szlifierka pomogą w wyrównaniu powierzchni i przygotowaniu jej do przyjęcia farb i impregnatów.

Oleje, które stosuje się do mebli nadają im wytrzymałość, a także trwale zwiększają ich żywotność. Kolor, który ma mieć krzesło zwykle nakłada się w dwóch warstwach. Malując trzeba zwracać uwagę na detale i trudnodostępne miejsca.

Jakich materiałów użyć remontując stare krzesło?

Oprócz pomysłu na nowy wygląd krzesła i niezbędnych narzędzi, trzeba też przygotować materiały, które będą tworzyć krzesło. Bez nich efektywne zakończenie pracy nie będzie wykonalne.

Elementy drewniane

Bywa, że niezbędna jest wymiana elementów drewnianych. Warto rozejrzeć się czy w okolicy nie prowadzi działalności producent nóg drewnianych. Można też rozejrzeć się w internecie.

Elementy krzesła, które może nam zaoferować producent nóg drewnianych przeważnie charakteryzują się wysoką jakością i wytrzymałością. Często jest to praca rzemieślnicza.

Obicia i materiał

Krzesła często ozdabia się elementami materiałowymi. Wyścielenie oparcia i siedziska dobrze dobranym materiałem nadaje krzesłu ostatecznego smaku.

Nad kolorem i typem obić warto pomyśleć już na poziomie projektu. Tkaniny powinny być przemyślane i dopasowane do całości projektu.

Majsterkowanie potrafi być wspaniałym hobby. Renowacja krzeseł jest tego dowodem.

Twórcza praca rozwija nie tylko umysł, ale również rzutuje na nasz poziom satysfakcji. Dlatego w przyszłości zanim podejmie się decyzję o wymianie mebli, warto zastanowić się dłużej. Przy pomocy niewielu narzędzi i fantazji można dać starym meblom nowe tchnienie.