Ogród i balkon Beata  

Jakie filtry wybrać do systemów nawadniania ogrodu?

Czemu tak właściwie konieczne są filtry do systemów nawadniania ogrodu? Przede wszystkim hamują one zatruwanie roślin osadami, które przenoszone są z wodą w czasie deszczu. Oprócz tego pomagają systemowi nawadniania nie zablokować się, a dzięki temu – dbają o poprawną pracę takiego narzędzia. Opłaca się je stosować nawet gdy nie korzystamy z deszczówki, ponieważ zdarzają się sytuacje kiedy pojawią się zabrudzenia na przykład podczas naprawy systemu nawadniania.

Filtry koniecznie trzeba dobierać ze względu na typ i wielkość występujących zanieczyszczeń oraz ostateczny przepływ. W sklepach dostępne są 3 różne kategorie filtrów, w związku z tym każdy znajdzie coś na swoje potrzeby.

Czym wyróżniają się filtry siatkowe?

Filtry siatkowe są najprostszymi filtrami do systemów nawadniających. Zaliczają się do filtrów mechanicznych i do pozbycia się zabrudzeń potrzebują siatki, która włożona jest do wkładu umieszczonego w obudowie. Filtr siatkowy staje na wysokości zadania przy oczyszczaniu wody z drobinek organicznych.

Należy wiedzieć, że filtry siatkowe możemy użytkować samodzielnie, ale też jako dodatkowy filtr do tych żwirowych – w takiej sytuacji mamy dwukrotnie większą skuteczność w czyszczeniu wody.

Na rynku zobaczymy filtry manualne, półautomatyczne i automatyczne, a różnić się od siebie będą sposobem ich oczyszczania z brudów. Przy tych manualnych konieczne jest oczyszczanie ich samemu poprzez wyciągnięcie wkładu, który następnie trzeba obmyć pod bieżącą wodą. Filtry półautomatyczne posiadają taki jakby czujnik, który sygnalizuje, że przyszedł czas na umycie wkładu. Dalej należy samodzielnie przebrnąć przez taką czynność, ale jest to dużo prostsze niż podczas czyszczenia filtrów manualnych. Istnieją również filtry w pełni automatyczne, które mają indykatory zanieczyszczenia, oraz sterownik, który sam myje siatkę filtra.

Filtry żwirowe – do czego służą i czym się wyróżniają?

Filtry żwirowe (zobacz) dosyć często używane są wspólnie z filtrami siatkowymi. Jest to spowodowane tym, że oczyszczają one wodę z pewnych środków takich jak żelazo i mangan. Filtr siatkowy wtedy wspomaga czyszczenie wody powierzchniowej i odsącza te substancje, których filtr piaskowy nie łapie.

Filtry żwirowe możemy podzielić na hydrocyklony i filtry beczkowe. Hydrocyklony mają małe rozmiary i cechują się sporą przepustowością. Bywają wykorzystywane przeważnie do filtrowania roztworów mineralnych.

Filtry beczkowe dla odmiany miewają swój udział przy odżelazianiu i odmanganianiu, usuwaniu zanieczyszczeń z wód powierzchniowych a także wyzbywają się niesamowicie małych zawiesin mineralnych. Są wypełniane dokładnie wybranym do rodzaju zanieczyszczeń złożem filtrującym.

Charakterystyka filtrów dyskowych

Filtry dyskowe – np. takie filtry z Watermil wyglądem i wielkością bardziej przypominają filtry siatkowe. Służą do przesiewania wody z niewielkich zanieczyszczeń na przykład pyły i zanieczyszczenia małych frakcji. Powinno się pamiętać, że jeśli planujemy brać wodę z rzek albo sadzawek to zdecydowanie korzystniej jest wykorzystać filtr żwirowy.

Filtry dyskowe mają w swojej obudowie ruszt z dyskami plastikowymi, które zbierają brudy. Dokładnie tak jak filtry siatkowe konieczne jest czyszczenie ich – wtedy wystarczy odkręcić obudowę, wyjąć dysk, wyczyścić go pod bieżącą wodą i na koniec włożyć do obudowy.

Ważne jest to, że filtry nie są jednorazowe – wystarczy nabyć nowe wtedy, kiedy ulegną zniszczeniu. W sklepach zobaczymy sporo modeli filtrów i zanim podejmiemy decyzję, który filtr nabyć, warto obadać który będzie dla nas właściwy. Wybierając filtr trzeba sprawdzić jaką wodę wykorzystujemy do systemów nawadniających i jaki jest jej przepływ. Zależnie od tego do wyboru będziemy mieli filtry dyskowe, siatkowe oraz żwirowe.

Źródło: Firma Watermil – producent linii kroplujących