Wykończenie Beata  

Jakie jest idealne drewno do schodów wewnętrznych i zewnętrznych?

Schody są istotnym elementem służącym do komunikacji między poszczególnymi piętrami. Buduje się zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Projektowanie schodów drewnianych wymaga znajomości na temat używanych gatunków drewna. Warto mieć na uwadze, że jest to inwestycja na lata dlatego należy inwestować w najtrwalsze gatunki, aby stopnie wyglądały idealnie przez lata. Aby tak się stało muszą być wykonane z dobrego surowca, i pokryte odpowiednim lakierem. Istotne jest także to, jak często korzysta się z takich stopni. Z pewnością rzadziej wchodzi się np. na strych nieużytkowy, niż na pierwsze piętro gdzie zazwyczaj znajdują się pokoje dzienne. Z tego powodu częste użytkowanie wymaga wyboru drewna jak najtrwalszego. Ważne jest także położenie schodów – te zewnętrzne muszą być znacznie bardziej odporne z uwagi na destruktywne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Niektórzy twierdzą, że drewno z jakiego zrobione są schody wewnętrzne nie ma aż tak dużego znaczenia, co dobry jakościowo lakier. Odpowiednie zabezpieczenie schodów wewnętrznych ma duże znaczenie nie tylko na ich wytrzymałość, ale również na wygląd. Jak wybrać odpowiedni materiał na schody? Czym się kierować kupując drewno na schody wewnętrzne, a czym na schody zewnętrzne?

Schody wewnętrzne – czy tylko lakier ma znaczenie?

Schody wewnętrzne pełnią także funkcję dekoracyjną. Obdarzają pomieszczenie niepowtarzalnym wyglądem, dlatego tak ważne jest to, z czego są zrobione. Warto pamiętać, że schody są inwestycją na wiele lat, dlatego warto wybierać surowce idealnej jakości, aby niepotrzebne były ewentualne poprawki. Warto postawić na twarde, wytrzymałe drewno które będzie odporne także na ścieranie. Miękkie gatunki nigdy nie będą tak mocne, również przy użyciu dobrego preparatu. Jakie gatunki z kolei najlepiej sprawdzą się przy schodach wewnętrznych? Najczęściej wykorzystywanym materiałem są:

  • Klon i dąb – są to z pewnością wyjątkowo twarde gatunki drzewa, idealnie nadające się na konstrukcję schodów. Drewno tych drzew charakteryzuje się świetnymi parametrami.
  • Jesion – jest to gatunek drzewa bardzo odporny na ścieranie. Idealnie sprawdzi się na schody w domach i mieszkaniach,
  • Buk – biorąc pod uwagę ten gatunek drzewa, trzeba przygotować się na stosunkowo wysokie koszty lakierów. Buk wymaga środków specjalnie przygotowanych dla tego gatunku.
  • Drewno egzotyczne – opłaca się także rozważyć wybrane odmiany drzew nie występujące w Polsce. Są to m.in.: mahoń, wenge, jatoba,cumaru, merbau, sapelli, doussie, teak, iroko, massaranduba, meranti, ipe, bangkirai, denya. Niektóre z nich są znacznie trwalsze niż najtwardsza odmiana rodzimego dębu. Są też wyjątkowo odporne na szkodniki, ale trzeba liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami.

Oczywiście drewno egzotyczne nie jest powszechnie dostępne, ale na pewno można je znaleźć w specjalistycznych sklepach stolarskich np. w Nowym Sączu.

Jakie drewno na schody zewnętrzne?

Oczywiście schody zewnętrzne powinny odznaczać się najwyższą możliwą trwałością. Zazwyczaj są one często używane, jak również podatne na brud i niszczące działanie warunków atmosferycznych. Dlatego drewno, które wykorzystuje się na tego typu konstrukcje musi charakteryzować się wyjątkową odpornością na opady – co nie sprawdzi się w przypadku drewna bukowego. Zazwyczaj stosuje się drewno jesionowe, dębowe i gatunki egzotyczne takie jak wenge, mahoń, heban. Zdecydowanie odradza się w takim przypadku wykorzystania drewna brzozowego, czy stosunkowo taniego i popularnego drewna sosnowego. Bez wątpienia niezwykle istotna jest także właściwa impregnacja stopni za pomocą specjalnie do tego stworzonych preparatów. 

Jakie drewno dobre będzie w przypadku schodów betonowych?

Jeśli chodzi o schody betonowe wybór drewna jest zdecydowanie szerszy, ponieważ za trwałość konstrukcji odpowiada wylewka betonowa. Drewno pełni głównie funkcję dekoracyjną. W tego typu schodach dosyć często jest wykorzystywane drewno wiśniowe, sosnowe i brzozowe głównie ze względu na niewielką cenę. Trzeba jednak pamiętać, że te gatunki są miękkie, dlatego potrzebują specjalnej impregnacji co może w dłuższej perspektywie być  problematyczne. Ten sam problem dotyczy drewna z orzecha włoskiego, które niestety ma krótką użyteczność i potrzebuje odpowiedniej dbałości. Jeśli zależy nam na wytrzymałości i idealnej jakości także jeśli chodzi o schody betonowe warto postawić na wytrzymałe gatunki drewna. Unikniemy w ten sposób kłopotliwych konserwacji w przyszłości. Bez względu na to jaki gatunek wybierzemy: trwały i drogi, czy miękki i tani, trzeba zadbać o właściwe zabezpieczenie drewna. Ważne, aby powłoka lakieru była trwała, i ze względów bezpieczeństwa nieśliska, oraz odpowiednio dopasowana do gatunku. Warto pamiętać, że buk wymaga preparatów dobranych specjalnie do tego gatunku.