Ogród i balkon Beata  

Jakie ryby do stawu ozdobnego?

Świat ryb jest niezwykle wciągający(e). Niemal na każdej szerokości geograficznej można spotkać hobbystów z wędką w rękach. Zarzucają swoje wędki wszędzie gdzie jest to dopuszczalne – w stawach, jeziorach, na morzach, oceanach. Jest także dosyć sporo osób, którzy(e) trudnią się hodowlą ryb. Od ryb akwariowych, do ryb trzymanych w przydomowych stawach ozdobnych. Ryby, podobnie jak inne zwierzęta domowe potrzebują należytej opieki. Właściciel musi też posiadać wiedzę, które z nich będą się dobrze czuć w tego typu stawie. Musi też wiedzieć, jaka pasza dla ryb stawowych będzie smakować nowym mieszkańcom oczka wodnego.

Specyfika stawów ozdobnych

Warto zacząć od tego, czym konkretnie są stawy ozdobne. Są tto naturalnymi bądź sztucznymi zbiornikami wodnymi zajmującymi małą przestrzeń. Możliwe jest wybudowanie takiego akwenu na własnym podwórku. Rolą oczek wodnych jest najczęściej funkcja dekoracyjna.

Gospodarz indywidualnie wybiera jak będzie się prezentować jego oczko wodne. Podejmuje także decyzję o tym, co będzie tworzyć jego mikrosystem. Mowa tu o florę i faunę. Oczywistym jest, że łączy się z tym odpowiedzialność. Żeby oczko wodne mógł być chlubą dla domowników należy o niego dbać. W innym wypadku jego stan ulegnie pogorszeniu.

Jakie rybki hodować w oczku wodnym?  

Kwestia, które(a) pojawia się na samym wstępie, to które ryby wybrać w stawie ozdobnym. Wybór jest przeogromny. Przecież jest tak wiele gatunków ryb. Przez wzgląd na ograniczony metraż tego rodzaju zbiorników, ryby, które będą się po nim poruszać również powinny być małych gabarytów.

Biorąc najpierw na tapet małych(e) ryb(y) stawowych(e), warto rozważyć karasiu(a) pospolitym(ego). Są to ryby niezwykle popularne wśród hodowców. Karasie świetnie czują się w nawet niewielkich stawach. Co więcej, karasie należą do ryb dosyć wytrzymałych. Potrafią sobie dać radę w niskich temperaturach i mają małe zapotrzebowanie na tlen. Kiedy chcemy dodać trochę kolorytu naszemu stawowi, dobrą ideą mogą być welony. Cechują się one pomarańczowo-czerwonym ubarwieniem. Również jazie zdają się dobrym wyborem. Potrafią one tolerować różne mało komfortowe warunki. Nie zagraża im też zanieczyszczona woda. Do oczek wodnych wybiera się jazie złote – ich barwy potrafi dodać urok niemal każdemu zbiornikom(wi).

Większych rozmiarów ryby również mogą się odnaleźć w stawie. Z większych ryb popularnym wyborem są karpie oraz amury białe. Karpie osiągają długość nawet 90 cm. Okazują się one bardzo przywiązującymi się istotami. W szybkim tempie zapamiętują właściciela i okazują to podpływając do niego w czasie karmienia. Warto być świadomym, że karpie niekoniecznie trawią obecność innych gatunków ryb w stawie. Interesującą rybą jest amur. Jest to jedna z nielicznych ryb, która potrafi współistnieć z karpiem. Amury są także pożyteczne i dbają czystości stawu dlatego, że wyjadanie(ją) nadwyżkę roślin w stawie.

Pielęgnacja i dieta ryb w oczku wodnym

Jeśli już postanowimy kupić ryby do naszego stawu, trzeba również mieć na uwadze potrzebę troszczenia się o nie. Warto dowiedzieć się jakie czynności trzeba wykonywać wokół stawu. Konieczna jest oczyszczanie wody i ogólne dbanie o czystość. 

Innym(ą) istotnym(ą) aspektem jest karmienie ryb. Żeby miały zagwaramtowany(ą) {możliwość|prawidłowy rozwój(u) konieczna jest wysokiej jakości karma dla ryb stawowych. Karma powinna obfitować w białka pochodzenia roślinnego. Powinna też właściwie zbilansowana. Rynek odpowiada na popyt i sprzedaje gotowe mieszanki karm granulowanych i nie tylko. Przed kupnem warto skonsultować(nie) się z przedstawicielem hurtowni. Z pewnością są to osoby kompetentne, które pomogą wybrać karmę wskazaną dla naszych ryb. W większości są to hobbyści, którzy posiadają ogromną wiedzą(e).