Budowa Beata  

Jakie są rodzaje kruszyw budowlanych? Przedstawiamy ich zastosowanie i zalety

Przy tak wielu rodzajach kruszyw łatwo się zgubić. Który jest dobry do Twojego projektu? Dowiedz się więcej o kruszywie budowlanym i do czego jest często używane.

Kruszywo – co to jest?

Kruszywo to nazwa używana do określenia sypkiego surowca gruboziarnistego do średnioziarnistego. Najczęstsze rodzaje kruszyw to: tłuczeń kamienny, żwir, piasek. Kruszywa różnią się surowcem, z którego pochodzą i wielkością kamienia, a każdy gatunek ma inne zastosowanie. 

Klasyfikacja kruszywa

Można klasyfikować gatunki kruszywa na naturalne i sztuczne. 

Naturalne to materiały, które powstały w wyniku erozji skał lub zostały uzyskane przez mechaniczne rozkruszenie skał. Poddawane są one uszlachetnieniu, czyli czyszczeniu z mniejszych ziaren.

Sztuczne również mają pochodzenie mineralne, lecz poddaje się je recyklingowi oraz obróbce cieplnej, dzięki czemu powstają nowe kruszywa takie jak, np. glinoporyt. Jeśli chcesz nabyć kruszywa w Gdyni to skieruj swoje kroki do www.polgravel.pl. Znajdziesz tam wszystkie gatunki omawianych kruszyw.

Jakie zastosowanie ma kruszywo?

W branży budowlanej kruszywa zwykle wykorzystuje się do stworzenia mieszanek betonowych. Stanowią one do 70% całej masy betonu. W zależności od rodzaju betonu wykorzystujemy różne rodzaje kruszyw. Do wyrabiania standardowego betonu używamy, m.in. żwiru. W przypadku betonu ciężkiego wykorzystujemy, np. magnetyt. Do tworzenia lekkiej mieszanki dobry jest węglanoporyt lub keramzyt. Często stosowany jest również piasek, między innymi do mieszania zapraw murarskich. Jeśli szukasz kruszywa na terenie Trójmiasta, producent Polgravel zapewni ci szeroki wybór.

Jakie rodzaje kruszyw do Twojego projektu?

Zależnie czego wymaga Twój plan, czy jest to budowa domu, albo też odświeżenie ogródka, kruszywo budowlane ma szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je nie tylko do prac budowlanych, ale możesz go użyć również jako ozdoby stawu. Często w tym celu używane są otoczaki, które nadają naturalnego charakteru. Kamienie i żwir często stosowane są do aranżacji ogrodu. Wypełniając nimi przestrzeń, zabezpieczamy ziemię przed chwastami i dajemy ciekawe tło naszym roślinom. Do utwardzenia podjazdu powinieneś użyć żwiru lub piasku, zapewni ci to stabilne twarde podłoże i prawidłowe odprowadzenie wody. Polgravel kruszywa Trójmiasto dostarczy ci surowiec odpowiedni do twoich potrzeb.