Inne Beata  

Jakie sauny w Warszawie? Możliwości saunowania w czasie Covid

Sauna – warianty

            Wyraz sauna pochodzi z języka fińskiego. Początkowo określeniem tym nazywano gatunek kąpieli zażywanej w specjalnych drewnianych pomieszczeniach zlokalizowanych na zewnątrz, blisko rozlewisk bądź rzek. Z biegiem czasu zaczęło to odnosić się do specyficznych pomieszczeń, najczęściej drewnianych. aktualnie sauny są to małe pokoje stosowane do sesji cieplnych. W trakcie gdy łaźnie parowe otaczają organizm gorącą parą, sauny są to niewielkie pokoje, które nagrzewają się do niebotycznych temperatur bez pary czy wilgoci. Poziom wilgotności w powietrzu pozostaje niewysoki a temperatura powietrza pozostaje dość wysoka. 

            Aktualnie mamy możliwość korzystać z różnego rodzaju sauny w zależności od tego jaki rodzaj powietrza jakiego rodzaju powietrzewolimy. Sauny możemy  podzielić na suche, parowe oraz na podczerwień. 

Sauna sucha inaczej nazywana fińską to specjalnie dostosowane miejsce, które od wewnątrz obłożone jest drzewem. Drewniane ławki ustawione kaskadowo dają możliwość użytkownikom układać się na różnej wysokości. Podstawowym sprzętem zabiegowym w saunie jest piec zaopatrzony w grzałki elektryczne, które rozgrzewają znajdujące się w nim kamienie. Są to specjalne kamienie, oddające ciepło do wnętrza sauny. Temperatura i wilgotność w komorze sauny zależna jest od wysokości. Najniższa temperatura jest tuż ponad posadzką, a najwyższa pod stropem. Całkiem odwrotnie sytuacja wygląda z wilgotnością, która najniższa jest pod stropem, natomiast najwyższa pod posadzką.

Kolejnym rodzajem sauny jest łaźnia parowa, czyli rzymska, która bierze swój początek ze starych zwyczajów słowiańskich. Miejsce to zazwyczaj nie jest zbudowane z drewna. Wnętrze sauny parowej wyłożone jest mozaiką. Z mozaiki są także ławy. Do wewnątrz doprowadzone są pasma, które dostarczają gorąca parę, tworząc warunki mniej więcej 100% wilgotności. Dla tak dużej wilgotności, człowiek wytrzymuje temperaturę w graniach 40-60° i taka jest tutaj utrzymywana. 

Ostatnim typem sauny jest sauna na podczerwień. Jest to inna opcja dla sauny suchej, i posiada z nią jedynie jedną właściwość wspólną. zrobiona jest z drewna, a klasyczny piec zastępuje się promiennikami podczerwieni, które tworzą promieniowanie IR. 

Właściwości sauny

Główną właściwością sauny jest na zmianę przegrzewanie i schładzanie ciała. Dlatego zabieg ten możemy rozdzielić na dwie fazy – wygrzewania i ochładzania. Na fazę ogrzewania powinno poświęcić się od 5 do 12 minut ale jest to odrębna sprawa każdego człowieka. Po tym etapie następuje faza schładzania. Bardzo ważny oraz nieodzowny element użytkowania sauny. Stosuje się w tym celu różnorakie sposoby: zanurzenie w beczce z lodowatą wodą (poniżej 18 stopni Celsjusza), wyjście na świeże powietrze, smarowanie śniegiem oraz lodem a także używanie chłodnego natrysku. Żeby sauna wykazała jak największe działanie fizykoterapeutyczne, w trakcie pojedynczego seansu powinno się wykonać dwu lub trzykrotnie wyżej zaprezentowany cykl, a zatem fazę nagrzewania, chłodzenia i odpoczynek.

Kąpiel w saunie to doskonały sposób na pozbycie się napięcia – zarówno fizycznego, oraz umysłowego. Doskonale oczyszcza ona ciało z toksyn, zwiększa przemianę materii, regeneruje siły po wysiłku. Działanie sauny połączone z wieloma kosmetykami wpływa na wygląd naszej skóry. Wpływ sauny na zdrowie fizyczne to temat szeregu opracowań, warto jedynie wspomnieć o jej dobroczynnym oddziaływaniu na układ krążenia, bóle mięśniowe, reumatyzm.

 Jakie możliwości saunowania oferuje Warszawa? 

 W Warszawie znajdziemy dużo miejsc, gdzie możemy pójść do sauny. Stolica ma do zaoferowania kompleksy mające tylko wybrane sauny bądź takie, które w swojej ofercie posiadają wszystkie osiągalne możliwości na rynku. Możemy wybrać sauny umiejscowione w uzdrowiskach, przy basenach oraz jest możliwość wynajęcia sauny tylko dla dwóch osób. Warszawa oprócz zwykłych wizyt w saunach ma także do zaproponowania seanse saunowe, podczas których sauna masterzy dodatkowo podkręcają temperaturę o kilka stopni. 

 Sauny w dobie pandemii Covid

 Gdy sauny i kąpiele saunowe należą do tych czynności, bez których nie możesz wyobrazić sobie przetrwania zimy ale obawiasz się o swoje zdrowie przebywając w niedużych, zamkniętych miejscach z obcymi osobami sauny do użytku domowego – producent z warszawy to rozwiązanie wymarzone dla Ciebie. Na dzień dzisiejszy każdy jest w stanie zamówić sobie saunę do domu. Sauna do domu to zazwyczaj sauna sucha lub na podczerwień. Możemy je zrobić na niewielkiej powierzchni, jako że dla pojedynczej osoby wystarczy już 1,5m2.