
Kominek gazowy wolnostojący – porady
Tworząc wymarzone zupełnie nowe pomieszczenie, np. salon czy sypialnia zawsze pragniemy, żeby stało się dla nas miejscem, dzięki któremu zaczerpniemy wytchnienia i spokoju po całym dniu. Kominek gazowy we wszystkich wnętrzach okaże się dobrym wyborem, ponieważ jest świetnym elementem, dodającym charakteru i klasy. Możliwość obserwowania spalającego się ognia, który ogrzewa nasze lokum lub dom zawsze stwarza niezwykle magiczną atmosferę.
Jaki kominek gazowy zakupić, aby dobrze współgrał z naszym wnętrzem?
W jaki sposób rozpocząć naszą przygodę z wolnostojącym kominkiem gazowym?
Dobranie idealnego do swojego wnętrza kominka to nie wszystko. Plan zostanie zrealizowany wówczas, gdy w 100 procentach przemyślimy cały proces od A do Z. Pamiętajmy, że najistotniejsze jest kompleksowe przygotowanie. Przed tym, gdy zdecydujemy się na zakup kominka pamiętajmy, by pomieszczenie było kompleksowo przygotowane na jego montaż. Tak przedstawia się lista rzeczy, które należy zrobić zanim kupimy kominek:
- Doprowadzenie instalacji gazowej, do odpowiedniego pomieszczenia – tam, gdzie będzie znajdował się nasz nowy kominek, z oczywistych względów musi pojawiać się też instalacja gazowa.
- Według przepisów prawnych, każde urządzenie gazowe wymaga posiadania zezwolenia na budowę. Jeśli jednak jest to niespodziewana zmiana, musi być uwzględniona na aktualnych planach. Projekt instalacji gazowe musi być elementem projektu budowlanego.
- Odpowiednie doprowadzenie rur z gazem a także starannie wymierzona średnica rury (powinna ona wynosić maksymalnie 3-4 cale).
- Kompleksowe przygotowanie komina (jeśli jest takowa konieczność – nie zapominajmy, że kominek może być zaimplementowany bez udziału komina w całym procesie. Wtedy jednak należy zatroszczyć się o odpowiednią wentylację za pomocą przewodu) – to zadanie dla zatrudnionych przez nas fachowców.
Wyżej wymienione podpunkty, wstępnych przygotowań są niezwykle istotne. Kilka z nich mamy możliwość zrobić sami, ale z reguły przedstawione czynności są robione przez zawodowców.
Design + wygoda
Kiedy wybieramy takie urządzenia trzeba się kierować nie tylko swoim poczuciem stylu, ale również funkcjonalnością. Dzięki temu, w jak szybkim tempie rozwija się branża wolnostojących kominków gazowych mamy całą gamę wzorów do wyboru. Jesteśmy w stanie bez najmniejszych kłopotów dostosować wygląd kominka do osobistych potrzeb oraz naszego wnętrza. Każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Zyskujemy zatem nie tylko ogrzane, ale i świetnie wyglądające pomieszczenie. Dodatkowo, wygoda, jaką zapewnia nam użytkowanie takiego rozwiązania jest nieoceniona. Nie ma obowiązku bowiem sprzątać pyłu i martwić się o brudną od sadzy podłogę. Możemy zapomnieć o konieczności dorzucania drewna, wystarczy włączyć dopływ gazu i podziwiać piękno płonącego ognia. Dodatkowo mamy do wyboru dużo modeli, te zapalane tradycyjnie oraz te, które można uruchomić za pomocą pilota. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które zawsze marzyły o komfortowym i urokliwym wnętrzu.
Jakie są pozytywne aspekty posiadania kominka gazowego?
Jest kilka plusów, które powodują, iż coraz więcej ludzi podejmuje decyzje o zakupie kominka gazowego, a nie tradycyjnego. Należą do nich:
- bezpieczeństwo – jest to jedna z najważniejszych rzeczy, przez które najczęściej wybieramy właśnie kominki gazowe wolnostojące zamiast klasycznych. Żadnego smogu i brak spalin w powietrzu naszym i naszych bliskich, a do tego, nowoczesne modele mają profesjonalne systemy zabezpieczeń.
- Zamiast drewna – wkłady kominkowe – w większości wykonane ze stali, dzięki czemu nie musimy martwić się obowiązkiem ich czyszczenia. Co oznacza – zero popiołu i konieczności kolejnego sprzątania.
- Wyjątkowo prosta obsługa – rola użytkownika zaczyna się i kończy na podpaleniu (za pomocą pilota lub klasycznie) i regulacja wielkości płomienia.
- Mała awaryjność tego urządzenia i brak obowiązku częstego oraz kosztownego oczyszczania przewodów kominowych.