Biznes Beata  

Kraków – charakterystyka budownictwa

Dla niektórych ludzi Kraków kojarzy się z wieloma zabytkami o dużym znaczeniu historycznym. Takim najważniejszym symbolem krakowskich zabytków jest zlokalizowany na wzgórzu Wawel. Przez wiele był on główną siedzibą polskich królów, a także pełnił funkcję obronną. Jest to miejsce, w którym toczyło się życie artystyczne, polityczne i intelektualne Polski. Także na Wawelu pochowano ciała polskich władców. Nieco poniżej Wawelu znajduje się Stare Miasto wraz z Sukiennicami, oraz kościołem Mariackim. Także one uważane są za symbol Krakowa. Oprócz tego dzielnica Kazimierz obfituje w wiele zabytków. Niewątpliwie Kraków to miasto z bogatą historią i starymi, pięknie utrzymanymi zabytkami. Warto mimo wszystko pamiętać, że Kraków to również nowoczesna architektura. Nowoczesne budynki przeplatają się z wartościowymi zabytkami. Ale czy zestawienie współczesnych budynków z tymi zabytkowymi to na pewno dobry pomysł?

Kraków – miasto z długą historią

Kraków w kontekście historycznym jest miastem niepowtarzalnym. Zlokalizowane jest w nim dużo cennych zabytków, a przeniesienie w XVI wieku siedziby monarchów do Warszawy nie umniejszyło jego znaczenia. Historia Krakowa jest fundamentem polskiej kultury i tożsamości narodowej. W czasach Kazimierza Wielkiego powstała tam pierwsza wyższa uczelnia – Akademia Krakowska. Największy rozwój Krakowa miał miejsce w XVI wieku, kiedy to miasto zaczęło czerpać z Włoch ideę renesansu. Pomimo tego, że Zygmunt III Waza przeniósł dwór królewski do Warszawy, nie umniejszyło to znaczenia kulturalnego Krakowa. Można uznać, że był on stolicą Polski aż do pierwszego rozbioru Polski. Wtedy miasto to było bardzo ważnym miejscem dla rozpowszechniania idei niepodległościowych, a pod koniec XIX i na początku XX nurt artystyczny Młoda Polska zostawił ślad w postaci wspaniałej architektury czy sztuki. 

Współczesna architektura w Krakowie

Teraźniejsze budownictwo jest dużym sprawdzianem przy zarządzaniu nieruchomościami w Krakowie. Dzisiejsze budowle powinny być fachowo wplecione między cennymi historycznymi zabytkami. Deweloperzy przed postawieniem budynku muszą dostać specjalne zezwolenie ze względu na historyczne znaczenie Krakowa. Dobrze wpleciona  współczesna architektura staje się elementem wyjątkowego klimatu miasta. Można tutaj wymienić m.in.: High 5, Centrum Biurowe Lubicz oraz Unity Centre. Kraków jest miastem, gdzie powstaje wiele nowoczesnych inwestycji, z ekologicznymi rozwiązaniami, przyjaznych głównie człowiekowi. Również obsługa nieruchomości jest na najwyższym poziomie, co sprawia, że miasto nieustannie się rozwija. Zabudowa Krakowa charakteryzuje się również tym, że biurowce nie są postawione w jednym miejscu, a rozproszone w kilku różnych częściach. Dzięki kwitnącej architekturze biurowej, Kraków jest interesującym miastem także dla biznesu.

Zielone miasto Kraków

Miasto rozkwita także pod względem obszarów zielonych. Miasto dąży do stworzenia wielu małych, zielonych miejsc, do których wszyscy mieszkańcy będą mieli blisko. Tworzy się także dużo tzw. parków kieszonkowych, które są bardzo popularne na całym świecie. Można powiedzieć, że w Krakowie trwa teraz zielona rewolucja. Kraków inwestuje także duże pieniądze w odrestaurowanie istniejących już parków.  

Dlaczego niektórzy uważają, że zabudowa Krakowa jest niespójna?

Od jakiegoś czasu trwa dyskusja na temat chaotycznej zabudowy Krakowa. Bez wątpienia zestawienie zabudowy zabytkowej z zabudową nowoczesną jest trudnym zadaniem. Część radnych miasta a także mieszkańców nie mają pewności czy pozwolenia na budowę nie były wydawane zbyt lekkomyślnie – z korzyścią dla deweloperów i ze stratą dla mieszkańców. Niewątpliwie pewne działki nie powinny być zabudowywane, a zamierzane są na ich terenie budowy. Deweloperzy zazwyczaj wykorzystują błędy w polskim prawie budowlanym, a urzędnicy nie posiadają możliwości, aby zablokować kontrowersyjne inwestycje. Część pozwoleń na budowę trafiła do sądu, gdzie znaleziono dużo zaniedbań z winy urzędników. Sądy wydały wyroki, w wyniku których zabroniono niektórych inwestycji.