Ogrzewanie Beata  

Najlepszy klimatyzator do domu lub mieszkania

Gorące dni w Polsce często stają się trudne do zniesienia. Wiele ludzi decyduje się kupić klimatyzator, chcąc choć w niewielkim stopniu odpocząć od wysokimi temperaturami. Zazwyczaj klimat w naszym kraju nie jest bardzo gorący, ale upały nie są wyjątkowym zjawiskiem. Klimatyzator w takie dni może bardzo pomóc nie tylko obniżając temperaturę, ale również zmniejszają wilgotność. Instalacja klimatyzacji w domu stało się praktyką tak powszechną, że koszty klimatyzatorów bardzo spadły, dzięki czemu coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić. Czy warto rozważyć zakup klimatyzatora do domu? Jaki najlepiej wybrać? Czy klimatyzacja w domu nie jest szkodliwa dla zdrowia człowieka?

Najistotniejsze informacje o klimatyzatorach 

Bez względu na rodzaj klimatyzatora czy miejsca zamontowania, jego zadanie jest jednakowe – obniżyć temperaturę powietrza i wilgotność. Wbrew pozorom działanie klimatyzacji jest stosunkowo nieskomplikowanym procesem. Powietrze jest pobierane z pomieszczenia przez czynnik chłodniczy i w postaci pary transportowane do sprężarki. Celem sprężarki jest zwiększenie jego temperatury oraz ciśnienia, a później w skraplaczu przekazuje ciepło. Kolejnym etapem jest przedostanie się czynnika chłodniczego przez zawór rozprężny, gdzie gwałtownie spada temperatura. Ogólnie można powiedzieć, że sposób jego funkcjonowania jest lodówki. Część urządzeń ma funkcję, która umożliwia na odwrócenie procesu, przez co w zimniejsze dni można ogrzewać pomieszczenia przy użyciu tego samego urządzenia. 

Czy warto zainwestować w klimatyzację?

Przed podjęciem decyzji o instalacji klimatyzatora trzeba rozważyć wszystkie minusy i zalety. Wiele osób uważa, że klimatyzacja zduńska wola ma obecnie więcej plusów niż minusów. Najważniejsze z nich to:

 • Komfort termiczny – jest to podstawowe i najistotniejsze zadanie klimatyzatora, czyli utrzymanie umiarkowanej temperatury powietrza. Oprócz termoregulacji klimatyzator zmniejsza także wilgotność. Warto pamiętać, że duże temperatury i utrzymująca się wilgotność są niebezpieczne dla osób z chorobami kardiologicznymi lub układu oddechowego. Większość nowoczesnych klimatyzatorów jest w całości zautomatyzowana, a więc samodzielnie kontroluje wcześniej ustawione parametry.
 • Poprawa jakości powietrza – ważną kwestią jest to, że klimatyzatory zapewniają stały dopływ powietrza z zewnątrz, dzięki czemu ograniczona jest liczba drobnoustrojów w pomieszczeniu. Część modeli wyposażona została również w filtry powietrza, które dbają o jak najlepszą jego jakość. Jest to parametr ważny zwłaszcza dla alergików czy astmatyków.
 • Jonizacja powietrza – jest to dodatkowa funkcja, którą mają tylko wybrane klimatyzatory. Jonizacja powietrza potrafi znacząco poprawić stan zdrowia.

Klimatyzator w domu – jakie są jego najważniejsze wady?

Z całą pewnością klimatyzator, jak i inne urządzenia oprócz plusów ma również pewne wady. Wiele ludzi niepotrzebnie obawia się zagrzybienia urządzenia, które będzie wydmuchiwać szkodliwe zarodniki w domu. Nie jest to do końca prawdą, jeżeli właściciel klimatyzatora regularnie dba o jego czyszczenie i serwis. Wśród minusów klimatyzatora można wymienić:

 • Koszty – klimatyzator od jakiegoś czasu stał się znacznie tańszy, aczkolwiek mimo to nie jest to mały wydatek. Również koszty montażu są stosunkowo wysokie.
 • Czyszczenie – aby klimatyzator nie był szkodliwy dla naszego zdrowia trzeba regularnie zlecać jego czyszczenie przez specjalistyczny serwis. Niezbędne są również jego przeglądy, aby długo i bezproblemowo funkcjonował.
 • Miejsce – jedną z wad klimatyzatora jest to, że potrzebuje on stosunkowo dużo miejsca. Jest to pewien problem zarówno jeśli chodzi o klimatyzator montowany na ścianie, jak i przenośny.

Jakie są rodzaje klimatyzatora

Na rynku w ofercie jest dużo wersji klimatyzatorów. Możemy podzielić je na kilka odmian:

 • Klimatyzator w wersji split – jest to bez wątpienia najchętniej kupowany klimatyzator. Składa się on z dwóch składników: jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Ich popularność wynika z tego, że są wydajne i nie za głośne. Potrzebują one także stosunkowo niewiele miejsca na montaż.
 • Klimatyzator typu multisplit – są to klimatyzatory, które mają jedną jednostkę zewnętrzną, do której jest możliwość podłączenia wielu jednostek wewnętrznych. Dzięki temu jeden system obsługuje wiele pomieszczeń.
 • Klimatyzator przenośny – jak sama nazwa wskazuje nie jest to urządzenie permamentnie montowane do ściany. Można dowolnie go przemieszczać – najczęściej taki klimatyzator wyposażony jest w kółka. Wadą takiego rozwiązania jest to, że urządzenie to jest mniej wydajne niż typu split.
 • Klimatyzator kasetonowy – rozwiązanie najczęściej stosowane w biurach. Jednostka wewnętrzna wbudowana jest w suficie podwieszanym.
 • Klimatyzator kanałowy – plusem tego urządzenia jest dokładne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu. Jedno urządzenie może obsługiwać kilka pomieszczeń przy użyciu.
 • Klimatyzator okienny – jest to dosyć stara odmiana klimatyzatora, która coraz rzadziej pojawia się w sprzedaży. Jak sama nazwa sugeruje montowane są w oknie, niestety minusem jest duży hałas. 

Wybór klimatyzatora jest zależny od wielu czynników. Warto wziąć pod uwagę powierzchnię, ilość pomieszczeń, i środki jakimi dysponujemy. Oczywiście warto przemyśleć również posiadanie odpowiedniego miejsca na instalację. Istotnym aspektem są również ewentualne dodatkowe funkcje urządzenia jak np. jonizacja powietrza, czy zamontowane filtry powietrza. Na rynku jest szeroki wybór klimatyzatorów również takich dostosowanych do dużych pomieszczeń biurowych. Jeżeli nie jesteśmy przekonani co do zakupu tego typu urządzenia, warto przemyśleć wypożyczenie klimatyzatora przenośnego, aby przekonać się czy jest to rozwiązanie dla nas.