Wykończenie Beata  

Okna drewniane czy plastikowe?

Jeżeli zastanawiałeś się swego czasu nad zmianą okien, albo rozpocząłeś projektować dom i musisz wybrać jakie ramy okienne kupić, to ten tekst jest dla Ciebie. Na pewno jesteś świadomy, że na rynku są różne typy okien. Dzielimy je ze względu na technikę montowania, otwierania i przeznaczenie, albo na materiał z jakiego są zrobione. Wyróżniamy więc okna plastikowe i drewniane, które dalej dzielą się na tradycyjne, dachowe i balkonowe. Skupmy się jednak na surowcu i sprawdźmy, który produkt jest dla Ciebie idealny.

Okna drewniane i plastikowe, do jakich wnętrz pasują?

Okna plastikowe są ogólnodostępne i ze względu na sposób wytwarzania zakupisz je tylko w uniwersalnych wymiarach. Z reguły są w kolorze białym, ale w sklepach dostępne są farby i folie, które umożliwiają metamorfozę i zgranie ich z wnętrzem. Okna z PCV będą więc doskonałe do stylu loftowego czy nowoczesnego.

Okna drewniane charakteryzują się naturalnym wyglądem. W zależności od rezultatu jaki chcesz osiągnąć możesz skorzystać z najpopularniejszego drewna sosnowego albo pomyśleć o bardziej prestiżowej jodle lub świerku.

Jeżeli przymierzasz się do zakupu okien drewnianych to na pewno interesuje Cię, że idealnie pasują do rustykalnego stylu i współgrają z drewnianymi detalami budynku. Dodatkowo okna drewniane możesz wykonać w najróżniejszym kształcie i rozmiarze. W przeciwieństwie do okien plastikowych nadają się do dużych przeszkleń.

W Pruszkowie sprawdź ofertę firmy Krakok.

O czym należy pamiętać decydując się na okna plastikowe

Jeśli nadal nie wiesz, które okna wybrać to bez wątpienia przykuje Twoją uwagę aspekt finansowy. Cena okien z PCV z całą pewnością wygląda lepiej. Ramy są wytrzymałe i praktyczne, nie ma potrzeby ich restaurować. Nie ulga wątpliwości, że okna są odporne na wilgoć i pozostałe czynniki atmosferyczne. Niestety w sytuacji użycia ram z tworzywa sztucznego, nie mamy możliwości ich naprawy. Jeżeli okna zużyją się, albo ulegną zniszczeniu, konieczne będzie zastąpienie ich nowymi. Dodatkowo powinieneś wziąć pod uwagę, że mogą one zmienić kształt pod wpływem zmian temperatury albo zżółknąć w wyniku zbyt dużej ilości promieni słonecznych.

W Otwocku i Mińsku Mazowieckim doświadczona firma od okien to https://stolares.eu/index.php/okna/.

Jakie cechy okien drewnianych sprawiają, że są one dla Ciebie

Ponieważ znamy już plusy i minusy tworzywa sztucznego to przeanalizujmy teraz okna drewniane. Ramy charakteryzują się trwałością, są twarde, nie naprężają się i są bardzo łatwe w naprawie. Drewno znacznie lepiej od plastiku znosi różnicę temperatur i zapewnia lepszą izolację akustyczną.

Okna drewniane też nie są bez wad. To co różni je od plastiku to to, że trzeba je konserwować. Drewniana rama minimum trzy razy w roku musi być oczyszczona z kurzy i zabezpieczana pastą dedykowaną do drewna. Raz w roku koniecznie trzeba sprawdzać stan lakieru i ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Drewno za to, w odróżnieniu od PCV zazwyczaj nie zmienia kształtu i koloru. Pamiętaj, że jeżeli zajmiesz się materiałem jak należy i będziesz cyklicznie konserwować produkt, to okna starczą Ci nawet na kilkadziesiąt lat.

Przed podjęciem decyzji przeanalizuj, czy wolisz wydać mniejszą sumę, ale w niedalekiej przyszłości być gotowym na ponowną wymianę. Może jednak chcesz zapłacić 10-15% więcej i wejść w posiadanie naturalnego dla środowiska produktu. Koniecznie weź pod uwagę czy znajdziesz czas na pielęgnację ram. Jeżeli już teraz wiesz, że nie znajdziesz chwili na cykliczne czyszczenie i konserwację, pomyśl, czy nie lepiej kupić okna plastikowe i okleić je tak aby pasowały do wystroju wnętrz.