Fotowoltaika Beata  

Panele fotowoltaiczne w Gdyni- czy warto?

Ostatnimi czasy coraz częściej można spotkać się z promowaniem fotowoltaiki. Czym one właściwie są? I czemu są takie popularne? Fotowoltaika wbrew pozorom nie są złożonym mechanizmem. W skrócie ich podstawowym zadaniem jest zmiana energii słonecznej na elektryczną. Ponadto w przypadku nadwyżki energii jest możliwość przesłania jej do  zakładu energetycznego. To jest powód dla którego coraz więcej posiadaczy budynków jednorodzinnych, a także przedsiębiorców decyduje się na ich montaż, mając nadzieję na duże zmniejszenie opłat za energię elektryczną. Dodatkowym uwarunkowaniem napędzającym popyt na panele słoneczne są programy zapewniające dofinansowanie na ich zakup. 

Minusy i Plusy paneli fotowoltaicznych

Przed decyzją o montażu paneli słonecznych warto przeanalizować wszystkie plusy i przeciw, a także zastanowić się, czy mamy ku temu odpowiednie warunki. Nie można zapomnieć, że panele powinny być montowane w miejscu nasłonecznionym, należy unikać miejsc zacienionych.
Pierwszym i głównym plusem paneli słonecznych jest bez wątpienia to, że jest to ekologiczne źródło energii. Mając własne panele na pewno uzyskujemy pewnego rodzaju samodzielność od rosnących cen energii elektrycznej,  co więcej energia ze słońca jest odnawialna co pozwala mieć pewność, że będziemy mieli do niej dostęp bez limitów. Faktem jest, iż latem produkcja energii wzrośnie, niż w zimą, dlatego w sytuacji posiadania nadwyżki prądu można przekazać do elektrowni, aby następnie odebrać go w czasie mniejszego natężenia światła.  Niewątpliwie zwiększona sława paneli wynika z programów dofinansowujących ich instalację. Jak widać fotowoltaika ma wiele plusów, a jakie są jej minusy?
Niewątpliwie ich cena. Mimo ulg podatkowych i dofinansowania nie każdy może sobie pozwolić na taką inwestycję. Co więcej, produkcja prądu zależna jest od  liczby dni bezchmurnych, a w Polsce niestety nie jest ich dużo. Na pewno o panelach słonecznych można powiedzieć jedno- mają one więcej zalet, niż minusów dlatego należy rozważyć ich montaż jeżeli tylko posiadamy takie możliwości. 

Jak wybrać panele słoneczne?

Jeśli podjęliśmy już decyzję o inwestycji w fotowoltaikę, trzeba rozważyć jaką instalację wybrać? Przed zakupem należy zapoznać się z ofertą różnych firm. Warto szukać sprawdzonej, ponieważ panele słoneczne są z pewnością zakupem na lata. Istotne, aby były wytrzymałe i wysokiej jakości, nie bez znaczenia jest odporność na warunki atmosferyczne. Są to aspekty, które przemawiają za nie oszczędzaniem na kupnie paneli słonecznych. Warto przeznaczyć więcej pieniędzy, aby mieć pewność, że nie będą sprawiały kłopotów już po kilku latach czy nawet miesiącach. Znaczący wpływ na ich długowieczność mają nie tylko surowce z jakich są wykonane, ale także poprawny ich montaż. Niewłaściwie zainstalowane panele przyczyniają się do problemów, nawet w przypadku kiedy jakość ich wykonania jest odpowiednia.  

Dofinasowanie paneli słonecznych w Gdyni

Trójmiasto, a zwłaszcza Gdynia jest miastem, które posiada jeden z najlepszych wskaźników nasłonecznienia w Polsce, co pozwala na wytworzenie większych ilości prądu. Dlatego zwłaszcza tam warto inwestować w to źródło prądu. W Gdyni już od 2016 roku funkcjonują dofinansowania miejskie na montaż paneli słonecznych. Można tutaj otrzymać dotację nawet 25procent wartości paneli. W 2021 r. program Mój Prąd 3.0 umożliwia nawet 3000 zł dotacji do tego zakupu. Zainteresowanie jest tak duże, że na pewno nie każdy zdoła się załapać. Ponadto jest także opcja otrzymania wsparcia z programu Czyste Powietrze, i tutaj wysokość dofinansowania jest znacznie wyższa, bo wynosi 5000 zł. Ci, którzy nie załapią się na żaden z programów mogą otrzymać nowo uruchomiony Kredyt Czyste Powietrze na odpowiednich warunkach. 
Źródło: Sollab – fotowoltaika w Gdyni