Wykończenie Beata  

Parkiet czy panele? Wady i zalety tych rozwiązań w Twoim mieszkaniu

Szeroki wybór

Bardzo ważną rzeczą podczas urządzania domu lub mieszkania jest z pewnością wybór podłogi do poszczególnych pokoi. Typów jest bardzo dużo, począwszy od wykładzin, a skończywszy na kafelkach. Najbardziej wymagające osoby, które w szczególności uwielbiają tradycyjne rozwiązania, na pewno skupią się jednak na drewnianych podłogach. Zawsze stoi się wtedy przed dylematem: skusić się na parkiet czy panele?

Istota pielęgnacji

Zanim przejdziemy do poszczególnych wad i plusów obu rozwiązań, należy położyć duży ciężar na fakt, że niezależnie od tego, czy wybierzemy panele, czy parkiet, musimy zaopatrzyć się w lakier do podłogi. Jest to podstawa odpowiedniej pielęgnacji drewna, znajdującego się pod naszymi nogami.

Co wybrać?

Parkiet jest rozwiązaniem znacznie bardziej kosztownym, ale przy tym niezwykle wytrzymałym. Cena paneli może być trochę bardziej kusząca, ale w tym wypadku musimy zdawać sobie sprawę z niezbyt dobrej akustyki oraz faktu, że panele są dużo mniej wytrzymałe, przez co mogą starczyć na kilka lat mniej. Warto zatem podjąć wybór na podstawie ilości pieniędzy, jakie mamy na ten zakup i wymagań odnośnie wyglądu oraz wytrzymałości. Trzeba także pamiętać, że parkiet jest bardziej kapryśny względem podłoża, na którym ma się znaleźć.