Bez kategorii Beata  

Piec na pellet czy ekogroszek? Jakie rozwiązanie wybrać?

W ostatnich latach niezwykle często można z każdej strony usłyszeć dyskusje na temat tego, co jest korzystniejsze i bardziej wydajne: pellet olczyk czy ekogroszek. Niestety, kwestia ta nie jest jakkolwiek jasna i niezwykle ciężko stwierdzić, które z tych rozwiązań jest lepsze. Dobrze jest jednak zapoznać się z ich cechami i wybrać taki rodzaj ogrzewania domu, który pasuje do naszych preferencji oraz wymagań. 

Czym charakteryzuje się pellet, a czym ekogroszek?

Pellet drzewny jest nowoczesny i niezwykle ekologiczny. Jest tak dzięki temu, że może być wyprodukowany z różnorakich elementów natury, takich jak drewno, łupiny orzechów czy kora drzewna. Ceni się nade wszystko jego wydajność, ale również gwarantowaną przez pellet troskę o naturę – nie wpływa on w znaczny sposób na środowisko, w przeciwieństwie do nieco bardziej archaicznych form ogrzewania domów. 

Ekogroszek hurt jest z kolei paliwem stałym, które zostało wyprodukowane w formie niewielkich kulek – stąd też jego nazwa. Paliwo to cechuje się nade wszystko wysoką kalorycznością, co w dużej mierze wpływa na jego wydajność; nie można także narzekać na ilość szkodliwych substancji wydzielanych do atmosfery, ta jest bowiem znikoma.

Żadna z opcji nie jest znacząco lepsza!

Reasumując – nie można określić, czy lepszy jest pellet czy ekogroszek. Pod licznymi względami w zasadzie się nie różnią, uzupełniają się także w zakresie plusów i minusów. Z tego powodu bardzo ciężko wybrać zwycięzcę tego pojedynku. Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj ogrzewania, musisz zastanowić się nad swoimi potrzebami i wymaganiami i na ich podstawie wybrać: pellet czy ekogroszek?