Ogrzewanie Beata  

Pochodzenie energii cieplnej i systemy grzewcze?

Energia cieplna używana jest w celu nagrzewania budynków oraz wody użytkowej. Obejmuje ona najczęściej solidną część zapotrzebowania energetycznego budynku. Może być wytwarzana i dostarczana do budynku za pomocą różnorakich sposobów oraz źródeł. Jakie są źródła energii cieplnej? Co to jest energia odnawialna? Jakie są rodzaje metod grzewczych?

Skąd może pochodzić energia cieplna?

Do źródeł energii cieplnej wlicza się: gaz ziemny, olej opałowy, energię słoneczną, energię elektryczną oraz ekologiczną energię cieplną. Czym wyróżniają się poszczególne źródła?

  • ekologiczna energia cieplna – pompy ciepła czerpią energię geotermalną bądź ciepło wód gruntowych. Energię cieplną można zdobyć za darmo aż w 75 %  z otoczenia, tylko pozostałe 25% trzeba zakupić w postaci energii elektrycznej. Uzyskiwanie energii cieplnej ze środowiska to ogrom korzyści. Stosując ten typ ogrzewania nie ulatnia  się CO2, jest to niekończące się źródło energii, koszty ogrzewania są niskie, nie jest się zależnym od dostawców energii. Bardzo ważne jest tutaj korzystanie z profesjonalnego serwisu jak np. serwis vaillant w Krakowie oraz solidna termoizolacja budynku.
  • gaz ziemny – jest wydajny, wydziela najniższe ilości dwutlenku węgla w stosunku do pozostałych źródeł kopalnych, w czasie spalania nie wytwarzają się popiół i sadza, gaz nie wymaga miejsca na składowanie. Korzystanie z gazu można dowolnie łączyć z odnawialnymi źródłami energii. Urządzenia grzewcze stosowane do gazu nie zajmują dużo powierzchni.
  • olej opałowy – ma wysoką wartość opałową,można do niego dodawać nawet do 20% biopaliwa,które jest odnawialne. Olej opałowy swobodnie można połączyć z odnawialnymi źródłami energii. Podczas trwania niskich cen opłaca się zrobić spory jego zapas i przez to sporo zaoszczędzić. Żeby używać oleju opałowego wymagane jest dzierżenie sporego zbiornika, magazynu podziemnego lub nadziemnego oraz dobry system przeciwpożarowy a także zabezpieczenie przed wodą.
  • energia słoneczna – jest darmowa i niewyczerpalna, nie wytwarzaCO2, można ją dołączyć do dotychczasowych źródeł energii cieplnej. By używać energii słonecznej trzeba mieć miejsce dopasowane dla kolektorów. Istotne by było ono wciąż nasłonecznione, najkorzystniej jest gdy zainstaluje się je od strony południowej.
  • energia elektryczna – wspaniale sprawdza się jako dodatek do innych metod ogrzewania lub jako jedyne. Używanie wyłącznie energii elektrycznej jako źródła ogrzewania odbywa się tylko w budynkach tymczasowegopobytu jak np. domki letniskowe bądź tam, gdzie instalacja innych rozwiązań jest niemożliwa lub nieopłacalna. Plusami są tutajniskie koszty instalacji i sprzętów. Maszyny takie nie zajmują też zbyt dużomiejsca. 

Energia odnawialna

Gaz ziemny, ropa naftowa czy węgiel to złoża kopalne, jakie powstawały przez wiele milionów lat. Złoża tych źródeł maleją a co za tym idzie ich koszty stale wzrastają. Należałoby zastanowić się nad energią pochodzącą z odnawialnych źródeł, która może uzupełnić albo zupełnie wyprzeć paliwa kopalne. Do odnawialnych źródeł energii wliczają się między innymi: energia słoneczna i geotermalna. Aby w pełni wykorzystać efektywność tych niewyczerpalnych źródeł energii wymagana jest nowoczesna technologia. Inteligentne technologie systemów solarnych oraz pomp ciepła jakim jest na przykład system i serwis vaillant, pozwalają na wysoką efektywność skorzystania z odnawialnych źródeł energii. Zdecydowanie się na używanie w głównym stopniu z energetyki odnawialnej, to nie tylko wartość ekonomiczna ale teżdbałość o środowisko naturalne.

Typy systemów grzewczych?

Na system grzewczy składają się takie rzeczy jak: tworzenie ciepła, jego dystrybucja isprawne rozmieszczenie do każdego zpomieszczeń. W zależności od tego na jakie źródło energii cieplnej się zdecydujemy, wypadadobrać do niego dostosowany system grzewczy. Należą do nich między innymi: 

  1. piece olejowe – w nowych kotłach użyte jest zjawisko kondensacji. Znaczy to że oprócz spalanego paliwa,wykorzystywane jest też ciepło, które przy tradycyjnej technice grzewczej marnowało się.
  2. piece gazowe – to  praktyczniebezobsługowe i dość tanie rozwiązanie. Zasilane gazem, oprócz ogrzewania pomieszczeń może też podgrzewać wodę użytkową. Dzielimy je na kotły jedno- i dwufunkcyjne.
  3. pompy ciepła to systemy grzewcze wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych czyli z wody,słońca lub powietrza.Działanie pomp polega na przemianach fizycznych jak np. parowanie,skraplanie,sprężanie i rozprężanie.
  4. piece na prąd – są bardzo wygodne w użyciu i tańsze od kotłów olejowych czy gazowych. Nie wymagają dużo przestrzeni, najczęściej występują w wersji stojącej i wiszącej.Nie emitują spalin ani dwutlenku węgla. Źródłem ciepła jest w nich najczęściej grzałka w osłonie np. stalowej lub mosiężnej, chroni ona przed stycznością z wodą. Ilość grzałek w kotle wpływa na moc pieca.
  5. fotowoltaika – przy jej użyciu wytwarzany jest prąd użytkowy można też ogrzać wodę użytkową czy budynek.Systemy te są zupełnie bezobsługowe i bezpłatne w użytkowaniu.

Bez względu na to jakie metody wybierzemy, warto dbać o dobry stan sprzętów poprzez okresowe serwisowanie, dobrym rozwiązaniem jest przykładowo serwis vaillant. Dobierając system grzewczy do budynku, należy mieć na uwadze nie tylko na kwestie ekonomiczne ale równieżzwiązane z ekologią.