Bez kategorii Beata  

Podstawy budowy budynku. Co to są wiązary dachowe? Co trzeba o nich wiedzieć?

Wedle powszechnej opinii dach składa się wyłącznie ze swojej zewnętrznej warstwy, najczęściej złożonej z dachówek lub paneli. Kwestia ta jest jednak nieco bardziej zawiła i obszerna. Dach nie jest bowiem jedynie paroma płytkami, a niezwykle rozbudowaną konstrukcją, składającą się z wielu elementów. Pośród nich są części znajdujące się wewnątrz, których nie widać na pierwszy rzut oka. Są to tak zwane wiązary dachowe. 

Co to są wiązary dachowe?

Ale co to tak naprawdę wiązary dachowe? Najprościej rzecz ujmując, jest to pewnego rodzaju szkielet, który rozkłada masę dachu na ściany nośne. Dzięki temu mamy gwarancję, że dach się nie zawali oraz będzie stabilny. Jest to rozwiązanie stosowane najczęściej w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym, szczególnie gdy dach ma dużą powierzchnię. 

Wiązary dachowe to jeden z podstawowych elementów, o jakich musimy pamiętać, kiedy samodzielnie wznosimy dom. Stanowi podparcie całej konstrukcji, a tym samym gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim domownikom. W dodatku jest to rozwiązanie bardzo tanie i dość opłacalne, zatem warto się na nie zdecydować.