
Rekuperacja – na czym polega i jakie są jej zalety?
Rekuperacja jest coraz bardziej popularna w rejonie Gdyni i całego Trójmiasta. Do wzrostu powodzenia przyczynia się progres technologii budowlanych. Kiedy nowopowstałe budynki stają się coraz lepiej izolowane, zwykle montowane są szczelne okna, wymiana powietrza we wnętrzu staje się problemem. Dowiedz się, jakie są plusy rekuperacji i sprawdź, jak działa.
Jak działa rekuperacja?
Najbardziej instynktowną rzeczą, jaką robi większość osób, jest otwarcie okien. Wiąże się to jednak z dużą utratą ciepła w pokojach wietrzonych w ten sposób. Przychodzi do tego hałas oraz pyły z zewnątrz kłopotliwe dla osób z alergią, zwłaszcza gdy chodzi o spore miasto takie jak Gdańsk czy Gdynia. Rekuperacja to system wentylacji nawiewno – wywiewnej z odzyskiem ciepła. Dzięki wirnikom świeże chłodne powietrze, które jest pobierane do wnętrza zostaje ogrzane dzięki energii zabranej z powietrza, które zostało usunięte z pomieszczenia. Proces ten zachodzi cicho oraz przy znikomym użyciu energii.
Plusy rekuperacji
Niewątpliwą zaletą rekuperacji jest kwestia oszczędności. Rekuperacja pozwala na oszczędność na koszcie za ogrzewanie nawet do 70%, dzięki temu, że nie wytraca się ciepło w czasie wentylacji pomieszczeń. Dzięki zastosowaniu filtracji możesz cieszyć się czystym powietrzem bez przykrych zapachów czy hałasu. Jest to też wysoce ekologiczne rozwiązanie. Bez rekuperacji budynki ekologiczne czy też pasywne nie mają możliwości poprawnie działać. Największym plusem rekuperacji jest jednakże jej pożyteczny wpływ na samopoczucie, dzięki świeżemu powietrzu o właściwej temperaturze i wilgotności poczujesz się świetnie, Twój sen stanie się głębszy, poprawi się Twoja koncentracja, skóra i błony śluzowe będą odpowiednio nawilżone, a alergicy dostaną wolne od pyłków powietrze.
Rekuperacja – montaż
Aby rekuperacja działała bez zarzutu, konieczny jest dobry projekt techniczny i profesjonalny montaż. Warto skorzystać z usług doświadczonej firmy oferującej usługi na terenie Gdańska. Dzięki temu możesz cieszyć się czystym powietrzem przez wiele lat.
Źródło: Ecosynergia