Ogród i balkon Beata  

Taras drewniany – na co zwrócić uwagę

Drewniany taras w Gdańsku może stanowić świetne przedłużenie domu. Odpowiednio wykonany może służyć latami. Jest to wspaniałe miejsce do spędzania czasu w słoneczne dni. Można tam organizować grille oraz imprezy na wolnej przestrzeni. Może to być też miejsce dedykowane odpoczynku(owi). Miękki fotel, lektura i przyroda to połączenie, które lubi niemal każdy. Przed tym jednak trzeba włożyć trochę pracy w aranżację tej przestrzeni. Jak to zrobić? Z czego korzystać projektując taras drewniany?

Plusy i minusy drewnianego tarasu

Taras drewniany niemal w każdym wypadku dodaje życia naszym domom. Zdarza się, że w sezonie wiosenno-letnim zmienia się on w centrum życia rodzinnego. Wygodna(e) podłoże, przestronność czynią to miejsce skrojone(ym) pod łapania(e) promieni słonecznych.

Trzeba pamiętać, że równie ważne jest odpowiednie utrzymanie taras(u) drewniany(ego). Taka konstrukcja oprócz plusów posiada również minusy. Warto się im przyjrzeć.

Wyjdźmy od zalet. Poza tym, że taki taras ładnie wygląda, ma on inne godne docenienia cechy. Po pierwsze jest on stosunkowo łatwy w instalacji. Można użyć(cie) do jego tworzenia duże(ych) elementy(ów) drewna. Sprawia to, że może to być na prawdę szybki proces. Ponadto drewno utrzymuje odpowiednią(e) temperaturę. Nie jest zbyt gorące w lecie, ani za zimne w chłodniejsze dni. Jeśli w domostwie są małe dzieci, to ważną funkcją jaką pełnić może taras jest amortyzacja upadków. Minimalizuje tym samym ryzyko kontuzji u dziecka.

Natomiast głównym zarzutem do tarasów drewnianych jest obowiązek ich impregnowania. Co jakiś czas gospodarz musi zabezpieczać parkiet. Jest to materiał, który(e) potrzebuje środków grzybobójczych i utrzymujących go w dobrym(ej) kondycji. Do tego drewno jest materiałem o najmniejszej wytrzymałości jak na taras. Promienie słoneczne mogą powodować, że deski łapią przebarwienia. Utrzymanie go w czystości też wymaga pracy. Jeśli taras ma służyć latami należy go zadaszyć. Pozwoli to ochronić go przed zjawiskami atmosferycznymi. Są to jednak dodatkowe koszty, przeważnie niemałe.

O czym pamiętać budując taras drewniany

Aby taras cieszył oko jak najdłużej, warto mieć na uwadze kilku ważnych zasad. Drewno tarasowe muszą być ustawione pod właściwym kątem. Trzeba je także uszczelnić. Wilgoć, która może potencjalnie gromadzić się między deskami jest mordercza dla tarasów.

Najistotniejszy jest wybór odpowiedniej jakości drewna – wytrzymałego i zdrowego. Fachowcy polecają deski z  dębu. Cechuje je długowieczność, estetyka i przyzwoita cena.

Zanim zabierzemy się za budowę tarasu powinno się przygotować drewno. Deski należy równo podzielić i oszlifować. Pierwsza doza płynu impregnującego musi być założona przed początkiem prac. Potem już po zakończeniu prac drewno trzeba pielęgnować przynajmniej raz w roku.

Znaczenie na trwałość tarasu drewnianego mają fundamenty. Podstawy, na których będzie opierał się taras muszą być wyraźnie oddzielone od fundamentów budynku mieszkalnego. W odwrotnym wypadku może zostać przerwana izolacja termiczna domu. Dobrze jest tą aktywność powierzyć specjaliście, ponieważ jest to bardzo wrażliwy temat. 

Jakich błędów unikać podczas budowy tarasu drewnianego

Niewłaściwie wykonany taras ściąga na posiadacza dodatkowe wydatki i zmartwienia. Warto przed budową zgłębić zagadnienie. Pozwala to wyciągnąć naukę z pomyłek innych. 

Należy więc zwracać dużą uwagę na zespół odprowadzający wodę. Innymi słowy trzeba zadbać o dane(y) skos w kierunku budynku. Upewnij się też czy deski są należycie uszczelnione – tak aby nie dostawała się między nie woda. Taras drewniany zawsze musi być dopasowany do stopnia nasłonecznienia. Jeśli nie będzie, taras szybciej ulegnie zniszczeniu. Projektując taras weźmy pod uwagę nasze i domowników nawyki. Oszczędzi to czasu i kosztów związanych z ewentualnymi poprawkami.

Jeśli nie jesteśmy pewni naszych(m) zdolności(om) warto zamówić firmę. Dla specjalistów budowa tarasu to szybka i przyjemna robota. Ty dzięki temu otrzymujesz pewność, że wszystko będzie jak trzeba.