Ogród i balkon Beata  

Targi branż rolet, bram i osłon przeciwsłonecznych

Międzynarodowe targi rolet i osłon przeciwsłonecznych odbywają się okresowo co trzy lata w Stuttgarcie. Jest to niezwykle ważne wydarzenie w tej dziedzinie zrzeszające ponad 1000 wystawców ze wszystkich krajów świata. Targi te organizowane są na 10 halach o łącznej powierzchni 124 000 metrów kwadratowych. Każdą edycję wizytuje ponad 65 000 gości ze 140 krajów. Producenci przedstawiają najnowsze rozwiązania w dziedzinie markiz, rolet, osłon przeciwsłonecznych, bram, drzwi oraz wiele innych. Warto wiedzieć, że część producentów czeka z prezentacją swoich najnowszych rozwiązań właśnie na targi w Stuttgarcie. Pawilony wystawowe ulokowane są w pobliżu lotniska i autostrady, co pozwala uczestnikom na łatwe dotarcie na miejsce. Większość firm, które prezentują tam swoje produkty, to firmy zagraniczne. W 2018 na 1027 prezentujących, aż 774 pochodziło spoza Niemiec.

Urozmaicony program ramowy targów jako gwarancja sukcesu

Plan wystawy rozpoczyna wręczenie nagrody za Innowacyjność. Następnym punktem programu są prezentacje Młodych Talentów, oraz R+S Update, Forum Bram i Drzwi, prezentacja Instytutu Techniki Okiennej. Dzięki pomocy organizacji partnerskiej miały miejsce także warsztaty ES-SO (European Solar Shading Innovation). Warto zaznaczyć, że plan ramowy urozmaicono o specjalne imprezy zaadresowane do określonych grup docelowych. Z całą pewnością wystawy w Niemczech są okazją do pogłębienia specjalistycznej wiedzy i wymiany doświadczeń z ekspertami w zakresie rolet okiennych, markiz, a także drzwi. Plan jest starannie ułożony, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby rynku. Goście mogą na żywo poznać nowości w branży, a także przyjrzeć się rozwiązaniom w zakresie bezpieczeństwa, komfortu, efektywności energetycznej oraz automatyzacji.

Najnowsze wydarzenia w organizacji targów?

Ubiegła edycja wydarzenia miała miejsce w 2018 roku. Zmieniono wówczas miejsce na halach tak, aby dział „Outdoor.Ambiente.Living” miał znacznie więcej przestrzeni wystawienniczej. To właśnie tam hotelarstwo i gastronomia mogły prezentować swoje innowacje, ponadto w Rothausapark miały miejsce wystawy specjalne poświęcone szczególnie tej branży. Współczesne rozwiązania w branży są na tyle elastyczne, że można je wykorzystywać prawie w każdych stylach architektonicznych, a także wyróżniają najnowszymi rozwiązaniami technicznymi i szczególnym wzornictwem. Niewątpliwie wart uwagi jest również dział „Smart Home”, na którym zorganizowano dużo wykładów oraz dyskusji. Swoimi doświadczeniami podzielili się m. in. specjaliści od systemów antywłamaniowych, architekci oraz kupujący. Na każdy dzień targów zaplanowano inny temat przewodni taki jak:

  • komfort,
  • ochrona antywłamaniowa,
  • efektywność energetyczna,
  • montaż innowacyjnych rozwiązań.

Umożliwiło to szczegółowe omówienie każdego tematu. Nie zapomniano także o kwestiach sprzedaży innowacyjnych rozwiązań w tej dziedzinie. Na wystawie w 2018 roku po raz pierwszy zorganizowano ogólnoświatowy kongres Automatic Doors. Wydarzenie to jest niewątpliwie okazją do wyznaczenia określonych standardów w branży. Przykładem mogą być rolety, które są coraz szybsze, bardziej zautomatyzowane i są inteligentne. W chwili obecnej rolety oprócz zapewniania bezpieczeństwa, zwiększają także efektywność energetyczną budynków. Również bramy nie zostają w tyle w tej kwestii. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych w zakresie napędów są również bardziej komfortowe. Na pewno zasadniczym aspektem w dziedzinie drzwi jest ochrona przeciwpożarowa i bezpieczeństwo przed zadymieniem. W przypadku zabezpieczeń przeciwsłonecznych, to w tym dziale zaprezentowano współczesne wzornictwo w połączeniu z najnowszą techniką. Również i w tym przypadku nie pominięto bardzo ważnej kwestii jaką jest efektywność energetyczna zarówno jeśli chodzi o osłony zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Obecność polskich producentów na targach 

Targi w Stuttgarcie są na pewno wydarzeniem ogólnoświatowym, z tego powodu nie mogło zabraknąć na nich kluczowych polskich producentów rolet, drzwi oraz markiz. Na targach, które miały miejsce w 2018 roku przybyła liczna grupa polskich dziennikarzy, odwiedzających oraz wystawców. Swoje innowacyjne produkty zaprezentowało wówczas aż 39 wystawców z Polski.

Odwołane targi z 2021 roku

Targi w 2018 roku odniosły znaczący sukces, zdecydowanie przewyższając oczekiwania organizatorów, głównie dzięki zwiększeniu powierzchni wystawowych. Następna edycja miała odbyć się 3 lata później, czyli w 2021 roku. Niestety, ostatnie targi zostały odwołane przez wzgląd na na pandemię. Najbliższa edycja targów zaplanowana została na początku 2022 roku. Po intensywnych dyskusjach z najważniejszymi wystawcami, partnerami targów oraz ze stowarzyszeniami branżowymi tak zadecydowano. Mimo wszystko w zaplanowanym czasie miała miejsce elektroniczna wersja targów R+T digital. Na potrzeby branży stworzono bezpieczną platformę, która pozwoliła na wystawcom swobodny kontakt online. Dzięki temu możliwa była wymiana doświadczeń pomiędzy wystawcami i odwiedzającymi.

Wyjazd na wydarzenie dla zainteresowanych

Targi w Niemczech od dłuższego czasu szczycą się dużym powodzeniem i zainteresowaniem zwiedzających. Jest to ważne wydarzenie dla osób zainteresowanych najnowszymi technologiami w dziedzinie osłon przeciwsłonecznych, bram, markiz, drzwi a także wielu innych. Systematycznie co trzy lata wystawcy z wielu krajów gromadzą się, aby pokazać najnowsze osiągnięcia w branży. Jednakże wyjazd na takie wydarzenie może być problematyczny, z tego powodu warto skorzystać z oferty firm organizujących tego typu wyjazdy. Może z tego skorzystać zarówno odwiedzający, jak i producent. Wówczas można być pewnym, że najdrobniejsze szczegóły wyjazdu będą odpowiednio zaplanowane od a do z. Dzięki temu producent może skupić się na prezentacji produktu, a nie na planowaniem dojazdu czy noclegu.