Ogród i balkon Beata  

Uchroń swoją działkę przed dzikami

Dziki słyną ze swoich ogromnych gabarytów i siły. Mimo, że ich naturalne środowisko stanowią lasy, nieraz można je spotkać w pobliżu miejsc zamieszkanych przez człowieka. Należy na nie uważać, ponieważ mogą być niszczycielskie dla naszych upraw.

Dziki plądrujące sady i ogrody to zjawisko dosyć często spotykane. W poszukiwaniu pożywienia wparowują na działki siejąc spustoszenie. W zasadzie wyłącznie ogrodzenia betonowe skutecznie je powstrzymują.

Co można zrobić aby zabezpieczyć swój dobytek przed żywiołem jakim są dziki? Oto kilka sposobów.

Dzik jest dziki, dzik jest zły

Za najskuteczniejszy sposób ochrony swojej(go) terenu uznaje się postawienie należytych urządzeń barierowych. Istnieje wiele typów barier. Żeby skutecznie postawić się dzikom ogrodzenie musi być trwałe.

W związku z tym, powszechnie w miejscach obficie zalesionych stawia się ogrodzenia betonowe. Ich odporność powoduje, że groźne zwierze nie jest w stanie ich staranować. O ile z siatką czy nawet drewnianym płotem dzik jest w stanie sobie poradzić, o tyle ogrodzenia betonowe efektywnie będą blokować jego zakusy.

Na niektórych działkach spotkać można również ogrodzenia elektryczne. Prąd pozwala odstraszyć dzika i daje gospodarzowi spokojny sen. Jednak stosowanie tego rodzaju ogrodzeń uważane jest za niehumanitarne. W ochronie swoich dóbr nie chodzi wszak o to by uśmiercić dzika. Wobec tego bardziej ludzkim rozwiązaniem wydają się ogrodzenia betonowe.

Kto spotyka dzika, ten na drzewo szybko zmyka

Przy spotkaniu z dzikiem podstawową zasadą jest zachowanie spokoju. Bez wątpienia nie jest to proste zadanie, jednak utrzymanie emocji w ryzach pozwoli nam wyjść z takiego spotkania bez szwanku.

Należy unikać gwałtownych ruchów i podnoszenia głosu. Najlepiej jest obserwować zwierzynę z odległości – często dziki same decydują się opuścić dany teren. Głośne odłosy mogą być pomocne w odstraszaniu zwierzęcia.

Nie prowokuj

Kiedy zamieszkujemy obszary, w których występują dziki, warto pomyśleć o odpowiednim ogrodzeniu posesji. Taka(ie) działanie uprzedzające pozwoli nam w przyszłości uniknąć ewentualnych strat.

Po pierwsze nie powinniśmy trzymać pożywienia na zewnątrz. Zapachy mogą kusić dziki. Wygłodniałe zwierzęta bardzo sprawnie potrafią sobie dawać radę z różnymi przeszkodami.

Kolejną ważną rzeczą są mury. Jak wspomniano wyżej, ogrodzenia betonowe wydają się w tej sytuacji najbardziej odpowiednie. Są humanitarne, a przy tym skuteczne.

Rozglądając się za tego rodzaju barierą warto skonsultować się z fachowcem. Nie tylko doradzi nam on odpowiedni typ ogrodzenia, ale także je zaprojektuje i pomoże je postawić. Ogrodzenia betonowe mają wytrzymałość, która pozwala im trwać latami.