Moda Beata  

W jaki sposób dopasować końcówkę do sznurka?

Sznurek jest czymś, co możemy spotkać najczęściej w naszych ubraniach, w bluzach, sukienkach, spódnicach, spodniach, spodenkach i oczywiście w butach. Jednak czy używając sznurka kiedykolwiek zastanawialiśmy się, jak jest on zakończony a także i czemu?

Dlaczego używa się końcówki do sznurka?

Przede wszystkim z uwagi na wygodę takowego rozwiązania. Nie chcielibyśmy przecież, aby w często zakładanej spódnicy, trzeba było co chwilę szukać zakończenia sznurka, by móc ją ubrać. Lub wkładanie przez dziurkę w bucie sznurówek, które nie posiadają twardej końcówki. Zastosowanie końcówek do sznurka ma dwie główne zalety: przeciwdziała niszczeniu się sznurka oraz poprawia komfort użytkowania ubrań lub akcesoriów, stanowi również fajny dodatek dekoracyjny
.

Rodzaje końcówek

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale końcówki do sznurka, są podzielone nie tylko ze względu na materiał ale również zastosowanie. Wiele bowiem zależy, w jaki sposób będą używane, gdyż, jak zostało już wyżej wspomniane, można je zaobserwować w różnych częściach składowych naszej odzieży – w butach, plecakach, spodniach albo kurtkach. Końcówkówki z reguły mogą być metalowe lub plastikowe.

Według jakich kryteriów dopasowuje się końcówki do sznurka?

Dopasowanie końcówki do sznurka zależy przede wszystkim od tego, gdzie zostanie on zastosowany. Są one metalowe albo plastikowe zatem podział jest dość prosty:

  • plastikowe końcówki do sznurków wykorzystuje się częściej w rzeczach dla dzieci – przede wszystkim z uwagi na możliwość ewentualnego pogryzienia, lecz także przez to, że plastik nie jest tak twardy jak metal, co minimalizuje zagrożenie, w przypadku ewentualnego uderzenia, np. po zamachnięciu się plecakiem.
  • metalowe końcówki są częściej wykorzystywane w ciuchach męskich oraz damskich, zazwyczaj również w tych bardziej eleganckich. Prezentują się ładniej i mogą stanowić element ozdobny dla całej kreacji.