Ogród i balkon Beata  

W jaki sposób można zabezpieczyć ogród przed dzikimi zwierzętami?

W naszym kraju wprowadzone zostały okresy polowań na zwierzęta. W ustawie „Prawo łowieckie” i w rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych ustalono sposób finansowego zadośćuczynienia w momencie zniszczeń które zostały dokonane przez dzikie zwierzęta. Czy możemy jednak ochronić swój ogród przed nimi

Nie zapominaj o zabezpieczeniu terenu

Ogrodzenie betonowe w Wielkopolsce jest najpopularniejszą metodą na ogrodzenie. Zadbaj też o betonową podmurówkę utrudniającą podkop. Jaka musi być wysokość tego płotu? Wysokość płotu powinna wynosić nawet dwa i pół metra. Jeśli płot będzie niższy to przykładowo skoczna sarna będzie mogła je przeskoczyć. Pamiętaj takżę aby druty były bardzo gęsto rozstawione, ponieważ malutki zając będzie mógł dostać się do ogródka. Z kolei duży dzik jest w stanie zniszczyć ogrodzenie. Jeżeli się ich boisz to warto zainwestować w elektroniczne pastuchy. W jaki sposób one działają? Wytwarzają pole magnetyczne, które dzis wyczuje z oddali i będzie trzymać się z daleka.

Jak można chronić drzewa ogrodowe?

Bezsprzecznie takie zwierzęta jak sarna czy jeleń lubią korę z drzewek owocowych. W związku z tym warto je chronić używając do tego:

– matę słomianą bądź wiklinową,

– osłonkę perforowaną dookoła drzewka,

– plastikową tubkę,

– kolorowe wstążki na gałązkach.

Często także zagrożenie przyfruwa z powietrza. Ptaki odżywiają się naszymi owocami i wydziobują nasiona. Jak się przed tym chronić? Możesz ustawiać strachy na wróble.