Zdrowie Beata  

W jaki sposób stworzone są okulary?

W dzisiejszych czasach coraz większa liczba osób boryka się z problemami ze wzrokiem. Niektórzy decydują się na soczewki kontaktowe druga grupa pozostaje przy klasycznym rozwiązaniu w postaci okularów. Decyzja dotycząca tego, czego będziemy używać codziennie jest kwestią osobistą, jednak w dużej części przypadków lekarze sugerują, żeby posiadać zapasową parę okularach, dopasowanych do naszej wady, nawet w przypadku, kiedy na stałe korzystamy z soczewek kontaktowych. Jak w takim razie zbudowane są okulary?

Budowa okularów

Wiele ludzi żyje w przekonaniu, że okulary są zbudowane z dwóch części: szkła i oprawek. Jednak sprawa jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Okulary składają się bowiem z:

  • tarczy (okular) – można po prostu określić jest jako szkła
  • nanośników – niektórzy nazywają je “noskami” ponieważ ich kluczowym zadaniem jest utrzymywanie okularów na nosie, w niektórych modelach są one dopasowane
  • zauszniki – są dwa, najczęściej zaokrąglone ku dołowi, żeby lepiej trzymały się za uszami
  • mostek – czyli górna część oprawki, miejsce, w którym łączą się ze sobą dwie części oprawki
    front oprawek – obudowa szkieł od strony zewnętrznej

Trzeba przywiązywać wagę do tego, jak są zbudowane okulary, które chcemy zakupić. Jest to ważne z kilku powodów, szczególnie zdrowotnych – odległość soczewki od oka, czy samo położenie okularów na nosie.

Czym się kierować podczas zakupu okularów?

Najważniejszym aspektem jest przede wszystkim nasz wzrok i to, żeby po prostu dobrze widzieć. Dla niektórych jest to kwestia priorytetowa, ale nie ma nic złego w tym, że są osoby, które na równi z funkcjonalnością stawiają wygląd – swój a także oprawek. Przyczyny będą rozmaite, najważniejsze jednak, ażeby nie zapomnieć o tym, iż muszą one być poprawnie dopasowane, do wady jaką posiadamy.

W jaki sposób prawidłowo dobrać okulary?

Okulary powinny być dopasowane do użytkownika pod każdym względem. Ważne jest, aby okular był w odpowiedniej odległości od gałki ocznej, w taki sposób aby, nie spowodować pogorszenia się wzroku – w tym aspekcie kluczowe jest prawidłowe określenie cylindra, sfery i osi. W tym wszystkim pomoże nam wykwalifikowany okulista, który doradzi i odpowiednio dobierze oprawki do wady wzroku. Znalezienie dobrego profesjonalisty w większych polskich miastach takich jak Koszalin, Toruń czy Katowice będzie prostym zadaniem. Trzeba jednak pamiętać, żeby przed wizytą zobaczyć w internecie stronę miejsca, w którym mamy zamiar zaopatrzyć się w nowe okulary, tak, aby odpowiednio dobrać asortyment do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Źródło: Optyk Koszalin.