Ogrzewanie Beata  

W jakiej sytuacji wypożycza się klimatyzatory?

Coraz częściej w Polsce zdarzają się nietypowo upalne dni. Często temperatury są tak wysokie, że normalne funkcjonowanie jest utrudnione. W takiej sytuacji poprawę komfortu może zapewnić właściwy klimatyzator. Czym tak naprawdę jest klimatyzator? W skrócie jest to urządzenie, służące do schładzania powietrza. Ale czy warto zainwestować w klimatyzator, jeśli lato trwa jedynie kilka miesięcy?

Źródło: Firma oferująca klimatyzatory przenośne we Wrocławiu.

Jak funkcjonuje klimatyzator?

Wbrew pozorom, jeśli chodzi o zasady funkcjonowania klimatyzacji jest to stosunkowo nieskomplikowany system. Najprościej mówiąc jest to urządzenie, które można porównać do lodówki-  schemat schładzania powietrza jest analogiczny. Klimatyzator składa się z parownika, skraplacza oraz sprężarki. Powietrze, trafiające do wewnątrz ochładzane jest w parowniku poprzez oddanie ciepła czynnikowi chłodzącemu. Kolejnym etapem jest sprężenie gazu w sprężarce, aby następnie trafić do skraplacza, tam powietrze zostaje przekształcone w ciecz. Następnie po raz kolejny trafia na parownik, gdzie ponownie zmienia się w w stan gazowy. Najnowsze modele klimatyzatorów wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji. Poza samym ochładzaniem powietrza, są to:

  • Ogrzewanie – w zimne dni można odwrócić schemat działania tak, aby powietrze się nagrzewało.
  • Wentylacja – istnieje możliwość podłączenia klimatyzatora do systemu wentylacyjnego. Podczas gdy urządzenie jest wyłączone, wentylacja będzie działać osobno. Zintegrowanie tych dwóch systemów umożliwia dostarczanie świeżego powietrza z zewnątrz.
  • Oczyszczanie powietrza – jest to opcja coraz powszechniejsza w polskich domach przez słabą jakość powietrza. Zainstalowanie w środku klimatyzatora filtry umożliwią oczyszczanie powietrza. Jest to przydatna funkcja zwłaszcza dla alergików.
  • Osuszanie – klimatyzator pozwala na utrzymanie stałej, odpowiedniej wilgotności powietrza. Podnosi to komfort termiczny, a także przeciwdziała powstawaniu grzybów.
  • Jonizowanie powietrza – jest to wyjątkowa funkcja, która znacznie wpływa na wzrost ceny urządzenia. Klimatyzator wyposażony w jonizator ma z pewnością korzystny wpływ na nasze zdrowie. 

Jeżeli zdecydujemy się na montaż klimatyzacji w pomieszczeniu, warto regularnie ją serwisować. Dzięki temu jakość powietrza będzie wysokiej jakości, a sam klimatyzator będzie działał znacznie dłużej. 

Czy warto kupić klimatyzator?

Jak każde urządzenie, klimatyzator ma pewne wady i zalety. Główną jego wadą jest cena samego urządzenia, oraz koszt jego montażu. Zainstalowanie klimatyzacji najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która wykona to sprawnie i rzetelnie, aczkolwiek nie jest to tanie rozwiązanie. W tym momencie przechodzimy do następnej wady, gdyż instalacja klimatyzacji często wiąże się z kuciem ścian i jest to naprawdę poważny remont. Oczywiście jeśli nie mamy przestrzeni na stały montaż, można zastanowić się nad klimatyzatorem przenośnym. Są firmy posiadające wypożyczanie klimatyzatorów w niskich cenach. Dodatkowo klimatyzator trzeba regularnie serwisować i zmieniać filtry. Niewątpliwie klimatyzacja posiada dużo plusów. Przede wszystkim jest to komfort termiczny w okresie upałów, które występują się znacznie częściej. Dzięki temu także sen w upale bezproblemowy. Następnę zaletą tego urządzenia jest poprawa jakości powietrza, co jest istotne szczególnie dla alergików i astmatyków. Zamontowane filtry powietrza znacznie poprawiają jego czystość. Kolejną korzyścią mającą dobry wpływ na ludzi jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Plusy klimatyzacji zdecydowanie przeważają jego minusy, przez co warto zainwestować to urządzenie. Co w sytuacji, kiedy nie mamy miejsca na montaż klimatyzatora, lub korzystać z jego dobrodziejstwa tylko w okresie letnim?

Wypożyczanie klimatyzatorów- kiedy się sprawdzi?

Obecnie powstaje coraz więcej wypożyczalni klimatyzatorów. Cieszą się one dużą popularnością zwłaszcza w większych miejscowościach jak Trójmiasto, Bydgoszcz, Wrocław, Łódź. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie posiadają wolnej przestrzeni na stały montaż urządzenia. Nierzadko wypożyczalnie proponują swoje urządzenia dla wesel w miejscach gdzie nie ma zamontowanej klimatyzacji. Zdecydowanie zwiększa to komfort gości weselnych. Warto jednak pamiętać, że nie do schładzania dużych pomieszczeń. Główną korzyścią mobilnego klimatyzatora jest to, że wyposażony jest on w kółka i bezproblemowo można go przemieścić. Na pewno minusem takiego urządzenia jest emitowany przez niego hałas. Jest on dużo większy, aniżeli urządzeń zamontowanych permamentnie. Klimatyzatory przenośne nie są także tak wydajne jak te wymagające montażu. Oczywiście przed decyzją co do zakupu lub wypożyczenia klimatyzatora należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Zazwyczaj pomimo chęci nie ma po prostu opcji zakupienia stałego klimatyzatora, i wówczas jedyną możliwością, która umożliwi nam mimo wszystko cieszyć się przyjemniejszym powietrzem jest jego wypożyczenie. Wypożyczenie klimatyzatora jest opcją, z której chętnie korzystają biura. Należy jednak pamiętać, że klimatyzatory przenośne są urządzeniami znacznie głośniejszymi niż standardowe. Dlatego zwłaszcza w przypadku biur warto znaleźć model jak najcichszy.