Ogrzewanie Beata  

Walory zainstalowania pompy ciepła

W ostatnim czasie bardzo wiele mówi się na temat ekologiczny oraz pozytywnych dla środowiska możliwościach. Coraz częściej mamy do czynienia z opakowaniami, które trafią do recyklingu, ograniczeniami, dotyczącymi wykorzystywania plastiku. Do tego dokładamy jeszcze takie urządzenia jak panele fotowoltaiczne a także elektrownie wodne albo wiatrowe. Wszystkie te rozwiązania mają pomóc naszej planecie i doprowadzić do tego, aby bardziej korzystać z dobrodziejstw natury, i nie produkować więcej szkodliwych czynników. Pompy ciepła z roku na rok są coraz popularniejsze. Jakie są plusy z ich posiadania?

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które do swojego działania wykorzystuje duży potencjał matki natury. Najczęstszym źródłem mocy dla pom ciepła są wody gruntowe, sam grunt a nawet powietrze. Takowa instalacja jest złożona z dwóch elementów – górnego i dolnego, a jej funkcjonowanie opiera się właśnie na przepompowywaniu z dolnego źródła energii do górnego. Na rynku dostępne są różne typy pomp ciepła:

Wszystkie z wymienionych wariantów cechuje się różnym źródłem ciepła dolnego. W zależności od tego, w jakim regionie zamieszkujemy i jakie mamy wymagania dotyczące temperatury, taki rodzaj pompy możemy zainstalować w naszym domu.

Zalety posiadania pompy ciepła.

Zaimplementowanie w domu pompy ciepła ma kilka korzyści, które powinien poznać każdy, kogo interesuje kupno takiego urządzenia. Najlepsze przykłady:

  • Pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska, dzięki niej w stu procentach korzystamy z tego, co dostaliśmy od matki natury – powietrze i woda. Co za ty idzie – nie zaśmiecamy planety.
  • Oszczędność – budując albo remontując dom musimy przygotować się na ogromne wydatki na każdym etapie budowy. Decydując się na pompę ciepła, jesteśmy pewni, że wydane pieniądze zaprocentują w późniejszym czasie. Po pierwsze dlatego, że pompy ciepła są bardzo wytrzymałe, bo mają żywotność nawet do 30 lat, a po drugie – nie musimy przejmować się już kupnem opału. Stanowi to ogromne odciążenie budżetu, gdyż najnowsze reguły UE mówiące o emisji gazów, już wkrótce wyeliminują różne rodzaje opału.
  • Stu procentowe bezpieczeństwo dla nas i naszych bliskich – pompy ciepła są w pełni bezpieczne. Nie nie ma zagrożenia wybuchu, tak jak w przypadku źródeł ciepła, które są napędzane paliwami kopalnymi.
  • Pompy ciepła są niewielkich rozmiarów, dzięki temu zajmują mniejszą powierzchnię oraz są niezwykle banalne w montażu – nie trzeba się wobec tego zamartwiać dodatkowymi opłatami, które pokryją przygotowanie odrębnego wnętrza – sprawdzi się w tej roli jakiekolwiek pomieszczenie gospodarcze.