Inne Beata  

Wieńce i wiązanki na pogrzeb – w jaki sposób są tworzone? Dlaczego tyle kosztują?

Wybór odpowiednich kwiatów na wiązankę oraz wieniec

Są w życiu każdego człowieka takie momenty, gdy słowa nie są w stanie pokazać tego co odczuwamy. Jedną z takich sytuacji będzie pochówek bliskiej osoby. Wiązanki są wtedy pięknym sposobem, by wyrazić swoje uczucia. Prezentują ubolewanie i pamięć po tych, którzy odeszli. 

Niezwykle istotną kwestią stał się dobór stosownych kompozycji na pochówek. O doborze kompozycji na grób czy na pogrzeb decyduje sporo elementów takich jak relacja, którą się darzyło zmarłego, zasobność portfela a także nasze własne preferencje. W trakcie zamawiania kompozycji na grób bardzo istotne są szczegółowe a także precyzyjne ustalenia, ażeby florysta był w stanie wykonać sumiennie taką pracę, jaką się od niego oczekuje, zwłaszcza, że tego typu wyroby funeralne nie należą do najtańszych. 

W Polsce przyjęło się, że na pogrzeb przynosi się kompozycje żywe. Chociaż w niejednej kwiaciarni nie brak wiązanek pogrzebowych i wieńców pogrzebowych wykonanych ze sztucznych roślin, które często prezentują się równie nieźle, co żywe egzemplarze, ich kupowanie nie jest zalecane. Nie ma ściśle określonych zasad, które mówią, czy osoba uczestnicząca w pogrzebie powinna zanieść bukiet, wieniec pogrzebowy czy może wiązankę pogrzebową. Należy jednak na spokojnie przemyśleć tę sprawę oraz wybrać takie rozwiązanie, które uwzględni stopień więzi ze zmarłym. Najbliższa rodzina i przyjaciele kupują największe wieńce pogrzebowe, z kolei dalsi koledzy decydują się na nieduże, proste wiązanki pogrzebowe.

Popularnymi pogrzebowymi kwiatami są kalie toteż właśnie one są z reguły wybierane na kompozycje pogrzebowe, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy robieniu wiązanki na cmentarz zastosować inne rodzaje kwiatów. Nie jest istotne czy będą to złocienie, goździki, róże albo inne gatunki. Wybór kwiatów powinien być zależny od upodobań bliskich, podobnie jak kolory wstęg żałobnych. Kalkulując koszt kompozycji pogrzebowych, zmuszeni jesteśmy przemyśleć parę kwestii. Znaczenie ma usytuowanie kwiaciarni – te w dużych miastach będą zwykle droższe, identycznie jak te znajdujące się w pobliżu cmentarzy. Istotny jest również prestiż konkretnego zakładu florystycznego.

Na cenę bukietu ma wpływ oczywiście rodzaj kwiatów, ich liczba i powszechność. Im mocniej pospolita roślina, tym niższy jej koszt. Gerbery, goździki, chryzantemy, drobne różyczki – gwarantują nam spore oszczędności. Na cenę ma także wpływ fakt czy wiązankę pogrzebową odbierzemy samodzielnie czy ma zostać doręczona na ceremonię pogrzebową. Zakłady w Szczecinie dają możliwość wyboru swoim nabywcom. 

Jaka istnieje różnica pomiędzy wieńcem pogrzebowym a wiązanką pogrzebową?

Do najbardziej popularnych kompozycji na grób należą wieńce oraz wiązanki, które różnią się sposobem ułożenia kwiatów, wielkością a także kosztem.

Przyjęło się, że najbliżsi krewni decydują się na imponujących wymiarów wieńce pogrzebowe. Ułożenie to wyróżnia się formą. Rośliny układa się tutaj zazwyczaj na formie koła albo łezki, rozmieszczając je na specjalnym podkładzie roślinnym. Wieniec jest dosyć sztywny a także odporny, kwiaty będą tutaj poukładane w regularną formę, dopełnione zielonymi wstawkami oraz zwieńczone wstęgą ze słowami pożegnania. Wieńce pogrzebowe zazwyczaj są dość duże, do ich wykonania używa się różne rodzaje kwiatów. W sumie wykorzystuje się tutaj nawet kilkadziesiąt sztuk kwiatów. Stąd również wynika koszt takiej kompozycji. Zależnie od wielkości może ona kosztować kilkadziesiąt, a niekiedy paręset złotych. Decydując się na mniejszy wieniec pogrzebowy, jesteśmy w stanie nieco zaoszczędzić.

Innym typem kwiatów składanych na grobowcach są wiązanki pogrzebowe. To nieco drobniejsze kompozycje, które są jednocześnie sporo tańsze niż klasyczne wieńce. Do ich zrobienia wykorzystuje się bardzo często paręnaście sztuk roślin, co automatycznie zniża koszty. Wiązanki pogrzebowe są małe, średnie lub bardzo duże i to oczywiście rzutuje na ich cenę. Ceny wiązanek mogą zaczynać się nawet od 40 złotych. Szczecin, tak jak i znaczna część miast w kraju umożliwia szeroki wybór kompozycji na grób zrobionych z dowolnych roślin, dowolnej wielkości a także dostosowanych do zasobności portfeli. Obojętnie, jakie kompozycje wybierzemy, pamiętajmy, że są one jedynie symbolem. Czy to olbrzymi wieniec, czy mniejsza wiązanka lub pojedyncza róża – wszystkie formy sprawdzą się tak samo dobrze. Tym, co w rzeczywistości się liczy, to nasza pamięć oraz znak, który wykonujemy w kierunku zmarłego oraz jego bliskich.